Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2017 aktualizacja 04.01.2017

Historyczny serial internetowy „Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja”

„Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja” „Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja”

Magazyn historyczny „Mówią wieki” w ramach trwającego Roku Sienkiewicza przygotował historyczny serial internetowy „Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja”, którego odcinki można obejrzeć na stronie www.mowiawieki.pl. Muzeum Historii Polski jest jednym z partnerów projektu.

Henryk Sienkiewicz przygotowując materiały do powieści „Krzyżacy” korzystał ze źródeł i opracowań dostępnych w końcu XIX wieku. Jego wiedza o dziejach późnego średniowiecza jest naprawdę imponująca, co oprócz talentu literackiego sprawiło, że jego dzieło jest do dziś żywe i nadal znakomicie popularyzuje historię. Jednak od tego czasu opublikowano wiele, opartych na źródłach prac mediewistów i archeologów, które w znacznym stopniu zmieniły obraz historii przełomu XIV i XV stulecia. Doceniając niezwykły wkład pisarza w dzieło popularyzacji dziejów, pragniemy sprostować ważniejsze nieścisłości i błędy faktograficzne zawarte w powieści.


Seria 10 odcinków historycznego serialu internetowego „Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja":

1. „Krzyżacy” – rys historyczny
2. Postaci Historyczne w „Krzyżakach”
3. „Krzyżacy” – Tło historyczne
4. Obraz Kobiety w „Krzyżakach”
5. Bracia zakonni i ich goście
6. Uzbrojenie
7. Pieśni w „Krzyżakach”
8. Litwini pod Grunwaldem
9. Bitwa pod Grunwaldem – bitwa narodów
10. Interpretacje narodowe Bitwy pod Grunwaldem

Serial można zobaczyć na stronie www.mowiawieki.pl

Partnerzy projektu: Muzeum Historii Polski i Polskie Towarzystwo Historyczne

„Zrealizowano ze środków Instytutu Książki w ramach obchodów Roku Sienkiewicza 2016 przygotowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL