PRL

17.05.2017 aktualizacja 24.11.2017

Konferencja naukowa „Margines społeczny w komunistycznej Warszawie (1945–1989)”

22.11.2017 Konferencja naukowa „Margines społeczny w komunistycznej Warszawie (1945–1989)”. Źródło: IPN Konferencja naukowa „Margines społeczny w komunistycznej Warszawie (1945–1989)”. Źródło: IPN

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Margines społeczny w komunistycznej Warszawie (1945–1989)”, która odbędzie się 22 listopada 2017 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Komunistyczna Warszawa widziana oczami ludzi wykluczonych – szeroko rozumianego marginesu społecznego – zyskuje niepodziewane barwy. Taki obraz odbiega zarówno od propagandowych haseł, jak i od stereotypowej narracji szarej, siermiężnej i na ogół nudnej egzystencji „prowincjonalnej stolicy” gdzieś na wschód od żelaznej kurtyny. Obierając tę optykę, odchodzimy od „wielkiej polityki”: nie zauważamy brutalnej rozprawy władz z legalną opozycją, stalinowskich aresztowań, pałowanych studentów w marcu 1968 r., robotników Ursusa, a także niezliczonych mas pielgrzymów czekających na polskiego Papieża czy demonstracji z czasów „Solidarności” i stanu wojennego. Dostrzegamy za to rzeczywistość czającą się gdzieś w podziemnym nurcie miejskiego życia, na opuszczonych ulicach, ciemnych zaułkach, brudnych suterynach.

Podobnie jak na „powierzchni”, w tych miejscach także toczyło się życie, w którym nie brakowało ludzkich dramatów i krzywdy, silnych emocji, ale też zobojętnienia i apatii. I tutaj jednak można było boleśnie odczuć ciężar systemu o totalitarnych aspiracjach.

Czy stolica PRL, jako największy ośrodek miejski w tym państwie, wytworzyła swój własny, specyficzny margines społeczny? Kim byli warszawscy „ludzie wykluczeni”?

Obszary tematyczne konferencji:

* przestępczość pospolita: kradzieże, morderstwa, przemyt itp.;

* warszawskie gangi;

* gangi młodzieżowe;

* wykluczeni: bezdomni, prostytutki, narkomani, alkoholicy;

* cinkciarze;

* sekty;

* topografia marginesu społecznego: „złe” dzielnice, niebezpieczne miejsca;

* warszawskie subkultury: gitowcy, hippisi, punkowcy, skinheadzi itp.;

* polityka władz (warszawskich i centralnych) w stosunku do problemu wykluczenia społecznego;

* polityczny margines społeczny: ludzie zepchnięci na margines z przyczyn politycznych;

* aparat bezpieczeństwa wobec przestępczości pospolitej i marginesu społecznego;

* propaganda a margines społeczny;

* specyfika Warszawy w problematyce marginesu społecznego. Perspektywa porównawcza.

 

Przewidziana jest publikacja pokonferencyjna (w formie „studiów i materiałów”).

Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Dzieje.pl.

 Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL