Dekada Gierka

13.12.2017 aktualizacja 17.12.2017

Nowa strona Stowarzyszenia Maj77

Stanisław Pyjas. Źródło: Stowarzyszenie Maj77 Stanisław Pyjas. Źródło: Stowarzyszenie Maj77

Dostępna jest już nowa strona internetowa Stowarzyszenie Maj77 poświęcona Studenckiemu Komitetowi Solidarności - pierwszej niezależnej organizacji studenckiej w PRL.

Utworzony 15 maja 1977 r. SKS był reakcją na śmierć studenta i opozycjonisty Stanisława Pyjasa.

SKS był grupą młodych ludzi, którzy przyjęli na siebie ciężar działalności antykomunistycznej w Krakowie, a także poprzez struktury SKS-ów w całej Polsce. Domagali się wolności obywatelskich i prawdy w życiu publicznym. Celem SKS było zainicjowanie prac nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej.

Jako pierwsza organizacja miał w nazwie słowo „solidarność”, jako wyraz wspólnego oporu przeciw komunistycznej władzy, które potem przybrał najważniejszy związek zawodowy w historii.

Na stronie znajdują się liczne materiały archiwalne w tym: zdjęcia, dokumenty, bibliografię, artykuły prasowe oraz informacje użyteczne dla byłych opozycjonistów.

W ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Studenckiego Komitetu Solidarności, Stowarzyszenie Maj77 dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stworzyło nową stronę internetową.

Nową stroną Stowarzyszenie Maj77 jest dostępna pod adresem www.maj77.org.pl.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL