Rok 1968

05.03.2018 aktualizacja 08.03.2018

Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca'68

06.03.2018 - 09.03.2018 Protesty studentów na Krakowskim Przedmieściu w rejonie Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. PAP/T.  Zagoździński Protesty studentów na Krakowskim Przedmieściu w rejonie Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. PAP/T. Zagoździński

Koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie 6 marca zainauguruje Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca'68. Na obchody złoży się kilkadziesiąt spotkań, wernisaży, debat oraz koncertów w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie.

Organizatorami Obchodów są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Zikaron-Pamięć-Memory, Internationellt Kulturforum w Szwecji, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenia i działania upamiętniające Marzec ’68 organizowane będą na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 50 lat temu odbył się wiec studentów. Uczelnia zaplanowała na 8 marca 2018 r.:

* godz. 12.00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marzec ’68, usytuowaną na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, przy bramie głównej UW,

* godz. 13.00 - referat prof. Jerzego Eislera, dawna Biblioteka UW,

* godz. 14.00 - otwarcie wystawy plenerowej organizowanej przez Muzeum UW, dawna Biblioteka UW,

* godz. 15.00 - debata z udziałem prof. Karola Modzelewskiego, prof. Włodzimierza Borodzieja, dr Karoliny Wigury, Małgorzaty Szpakowskiej oraz Anny Dobrowolskiej, dawna Biblioteka UW,

* godz.17.00 - w Instytucie Historycznym Dariusz Stola (Polin) i Joanna Wawrzyniak (IS UW) rozmawiać będą o lekcjach Marca z Adamem Michnikiem.

Głównym wydarzeniem obchodów rocznicy Marca ’68 w Muzeum POLIN będzie otwarcie nowej wystawy czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca '68". Będzie ona pokazywać nie tylko przyczyny, przebieg i skutki antysemickiej kampanii lat 60., ale także opowie o różnych, osobistych doświadczeniach osób z pokolenia Marca’68. Częścią opowieści będą zgromadzone pamiątki i relacje uczestników i świadków wydarzeń.

Patronem wystawy jest Europejski Komitet Wspierania Muzeum POLIN. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wystawa otwarta dla zwiedzających od 9 marca 2018.

Mecenas wystawy: Europejski Komitet Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Obok wystawy czasowej organizuje cykl debat, spektakli teatralnych oraz projektów edukacyjnych i naukowych, które mają skłonić do refleksji nad tym, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. 

Program wydarzeń organizowanych we współpracy z POLIN.

Źródło: POLIN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL