Holokaust

14.03.2018 aktualizacja 16.03.2018

Premiera książki oraz audiobooka "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę"

16.03.2018 "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę". Źródło: DSH "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę". Źródło: DSH

Dom Spotkań z Historią zaprasza na premierę książki oraz audiobooka "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę" prof. Jacka Leociaka. Spotkanie odbędzie się 16 marca (piątek) o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Wstęp na spotkanie jest wolny.

Spotkanie z autorem książki, prof. Jackiem Leociakiem, poprowadzi Beata Chomątowska, pisarka, dziennikarka, współzałożycielka oraz prezeska Stacji Muranów. Fragmenty książki przeczyta Michał Sieczkowski, którego głos można usłyszeć także na audiobooku.

"Biografie ulic" to kontynuacja projektu z 2011 roku pt. Spojrzenia na warszawskie getto poszerzona o sześć kolejnych ulic (Sienna, Chłodna, Nowolipki, Smocza, Niska, Nalewki), a także uzupełniona o e-book i audiobook. Fragmenty książki czytają aktor Michał Sieczkowski, autor książki Jacek Leociak oraz autor posłowia Marek Bieńczyk.

Sienna, Krochmalna, Chłodna, Leszno, Nalewki, Nowolipie, Nowolipki, Karmelicka, Smocza, Miła, Niska, Stawki – dwanaście warszawskich ulic, tętniących życiem, niegdyś miejsce pracy i zamieszkania warszawskich Żydów, których kultura i obyczaje nadawały tej części miasta swoisty, odrębny charakter. To właśnie bohaterowie najnowszej książki prof. Jacka Leociaka Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę. W dwunastu obszernych esejach Jacek Leociak tworzy historyczny portret dzielnicy północnej, opowiadając jej dzieje poprzez losy ludzi. Przywołuje wielowiekową historię ulic od czasów najwcześniejszych, przez kolejne stulecia, okres międzywojenny, czas getta i Zagłady aż po dzień dzisiejszy. Tak powstaje pełna „biografia” ulic – autorski przewodnik po dawnej dzielnicy żydowskiej.

Biografie ulic to połączenie autorskiego przewodnika, eseju historycznego i antologii tekstów źródłowych w bogato ilustrowanej szacie graficznej. Autor korzysta z archiwalnych dokumentów, świadectw i relacji (Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Archiwum Yad Vashem, relacje oral history z USC Shoah Foundation Institute i inne), literatury varsavianistycznej, prasy przedwojennej, okupacyjnej i powojennej. Cennym materiałem źródłowym są także zdjęcia oraz opracowania kartograficzne.

Źródło: DSH

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL