II wojna światowa

09.05.2012 aktualizacja 11.08.2016

Przegląd filmowy „Kogo kręci kino historyczne?” o totalitaryzmie

Fotos z filmu "Gorzkie żniwa" Agnieszki Holland. Źródło: MHP Fotos z filmu "Gorzkie żniwa" Agnieszki Holland. Źródło: MHP

„W cieniu swastyki i czerwonej gwiazdy” to tytuł tegorocznego przeglądu filmowego organizowanego w ramach projektu „Kogo kręci kino historyczne”. Impreza odbędzie się we Wrocławiu (po raz pierwszy nie w stolicy) w dniach 12-16 maja we wrocławskiej sali kinowej w budynku NOT (ul. Piłsudskiego 74).

Organizatorami obecnej edycji są Muzeum Historii Polski, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Narodowe Centrum Kultury. W przeglądzie znalazło się 9 filmów fabularnych i dokumentalnych. Projekcjom towarzyszyć będą rozmowy z twórcami, krytykami i historykami. Przegląd zakończy debata z udziałem m.in. Agnieszki Holland.

Tegoroczna edycja „Kogo kręci kino historyczne” poświęcona jest totalitaryzmowi. Część filmów pochodzi z ostatnich dwóch dekad. W kilku przypadkach prezentowane są obrazy powstałe w latach 70. Prezentowane będą filmy, które mimo cenzury i ograniczeń politycznych przemycały trudne prawdy na temat zbrodni, przemocy, zniewolenia. Wśród filmów m.in. „Gorzkie żniwa” Agnieszki Holland i nie pokazywany jeszcze w Polsce dokument z ubiegłego roku produkcji niemieckiej „Tajna akcja - mur berliński. Historia niemieckiej granicy.”

Przegląd filmu jest częścią międzynarodowego festiwalu historycznego „Wiek XX. Anamneses” organizowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego i Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz miasto Wrocław.


Pełny program przeglądu: http://kino.muzhp.pl

Informacje o międzynarodowym festiwalu historycznym: www.anamneses.p

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL