Zbrodnia wołyńska

10.07.2015 aktualizacja 11.08.2016

Spotkanie i pokaz filmów w DSH w 72. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu

Spotkanie i pokaz filmów w DSH w 72. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu Spotkanie i pokaz filmów w DSH w 72. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu

W 72. rocznicę "krwawej niedzieli" na Wołyniu - 11 lipca 1943 roku - Dom Spotkań z Historią w sobotę, 11 lipca, o godz. 17 w siedzibie DSH (ul. Karowa 20) organizuje spotkanie i pokaz filmów.

Zostaną zaprezentowane filmy „Sieroty Wołynia córki Zamościa”, 2015, 24 min., reż. Maciej Wojciechowski oraz „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu”, 2009, 24 min., reż. Tomasz Arciuch, Maciej Wojciechowski.

W projekcji i spotkaniu w DSH wezmą udział: Ewa Siemaszko – badaczka ludobójstwa na Kresach, współautorka monografii "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945"; Krzesimir Dębski – kompozytor, którego dziadkowie zginęli z rok ukraińskich nacjonalistów, a rodzice cudem ocaleli podczas ataku na miasteczko Kisielin 11 lipca 1943 roku; ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – duchowny, historyk i publicysta od lat zabiegający o należyte upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa na Kresach; Maciej Wojciechowski – reżyser, scenarzysta i producent.

Projekcja odbędzie się po zakończeniu Marszu Pamięci Wołyń 1943 - organizowanego przez środowiska kresowe -, który po mszy św. w kościele św. Aleksandra (odprawianej o godz. 14 pod przewodnictwem ks. Isakowicza-Zaleskiego) przejdzie z Placu Trzech Krzyży na Krakowskie Przedmieście.

Źródło: DSH

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL