II wojna światowa

01.02.2019

Spotkanie „Odzyskany +depozyt+ dziadka”

13.02.2019 Źródło: Ośrodek KARTA Źródło: Ośrodek KARTA

Ośrodek KARTA, International Tracing Service oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie, które odbędzie się 13 lutego (środa) o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).

W najnowszym numerze „Karty” została przedstawiona działalność Międzynarodowej Służby Poszukiwań, a także tekst pani Agnieszki Śliwińskiej „Domknięcie losu”.

Jesienią zeszłego roku trafiła do KARTY pani Agnieszka Śliwińska, która - 72 lata po zakończeniu wojny poznała historię ostatnich dni życia swojego dziadka - aresztowanego przez Niemców pod koniec sierpnia 1944 roku, więźnia jednego z obozów koncentracyjnych oraz odzyskała pozostałe po nim przedmioty. W poszukiwaniach pomogła jej Międzynarodowa Służba Poszukiwań (International Tracing Service – ITS) z  siedzibą w  Bad Arolsen w  Niemczech, założona przez aliantów w 1947 roku. Zajmuje się ona gromadzeniem dokumentacji dotyczącej wszystkich grup ofiar nazistowskich prześladowań. Jej archiwum – z uwagi na wyjątkowy charakter i objętość – zostało w 2013 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.  Historia pani Agnieszki Śliwińskiej może być inspiracją dla poszukiwań innych rodzin, wciąż niemających pełnych informacji o losach swoich bliskich.

Źródło: Ośrodek KARTA
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL