Spotkanie „Odzyskany +depozyt+ dziadka”

Ośrodek KARTA, International Tracing Service oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie, które odbędzie się 13 lutego (środa) o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).
W najnowszym numerze „Karty” została przedstawiona działalność Międzynarodowej Służby Poszukiwań, a także tekst pani Agnieszki Śliwińskiej „Domknięcie losu”.
Jesienią zeszłego roku trafiła do KARTY pani Agnieszka Śliwińska, która - 72 lata po zakończeniu wojny poznała historię ostatnich dni życia swojego dziadka - aresztowanego przez Niemców pod koniec sierpnia 1944 roku, więźnia jednego z obozów koncentracyjnych oraz odzyskała pozostałe po nim przedmioty. W poszukiwaniach pomogła jej Międzynarodowa Służba Poszukiwań (International Tracing Service – ITS) z siedzibą w Bad Arolsen w Niemczech, założona przez aliantów w 1947 roku. Zajmuje się ona gromadzeniem dokumentacji dotyczącej wszystkich grup ofiar nazistowskich prześladowań. Jej archiwum – z uwagi na wyjątkowy charakter i objętość – zostało w 2013 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Historia pani Agnieszki Śliwińskiej może być inspiracją dla poszukiwań innych rodzin, wciąż niemających pełnych informacji o losach swoich bliskich.
Źródło: Ośrodek KARTA