II wojna światowa

14.03.2019

Spotkanie premierowe książki „Odwet. Polski chłopak przeciwko Sowietom 1939–1946”

19.03.2019 Źródło: Ośrodek KARTA Źródło: Ośrodek KARTA

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie premierowe książki „Odwet. Polski chłopak przeciwko Sowietom 1939–1946”. Spotkanie odbędzie się 19 marca (wtorek), godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).

O wyjątkowej relacji z „nieludzkiej ziemi”  syna katyńczyka, nastoletniego chłopca, który nie tylko nie przyjmuje roli ofiary, ale bierze odwet na sowieckich oprawcach, rozmawiać będą: Zbigniew Lubieniecki, autor książki i Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA), wydawca. Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Stanisławski (Ośrodek Studiów Wschodnich),

Relacji z „nieludzkiej ziemi” znamy wiele, jednak wspomnienia Zbigniewa Lubienieckiego wyróżniają się wyjątkową narracją – „bohaterskiego” dziecka, które musiało stać się zbyt szybko mężczyzną. W wieku dziewięciu lat wyrwany z domu rodzinnego, po dramatycznych peregrynacjach zostaje przemocą dostarczony w bydlęcym wagonie do posiołku dla zesłańców w tajdze pod Archangielskiem. Kolejne doświadczenia wojenne wzmacniają wpojony mu przez ojca patriotyzm i upór w walce o siebie i swoją rodzinę. Zbigniew Lubieniecki idzie nawet dalej – bierze na swoich oprawcach odwet.

Źródło: Ośrodek KARTA
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL