Solidarność

16.02.2018

Spotkanie z cyklu „Bohaterowie zapomniani, niezłomni, niepodlegli”

19.02.2018 Przystanek Historia Przystanek Historia

W poniedziałek 19 lutego, o godz. 17.30, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Bohaterowie zapomniani, niezłomni, niepodlegli”. Wyświetlony zostanie film Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha „Sam przeciw wszystkim, czyli pierwszy wolny związkowiec”.

Gośćmi Jędrzeja Lipskiego będą historyk dr Jarosław Neja i Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych.

Kazimierz Świtoń to postać kontrowersyjna. Większość ludzi kojarzy go głównie z akcją protestacyjną na oświęcimskim żwirowisku. To jedna strona jego działalności. Autorzy przedstawiają natomiast tę mniej znaną, jednak bardziej heroiczną część politycznej aktywności tego opozycjonisty – działalność Świtonia w latach siedemdziesiątych, kiedy to niemal samotnie tworzył pierwsze w Polsce zorganizowane związki zawodowe. Robił to w czasach, kiedy o „Solidarności” nikt jeszcze nie marzył. Działał tak aktywnie, że ówczesna służba bezpieczeństwa zgromadziła na jego temat prawie trzydzieści tomów akt, które później Kazimierz Świtoń codziennie przeglądał w katowickim oddziale IPN.

Program ten przedstawia sylwetkę człowieka, który zaryzykował swoje życie i bezpieczeństwo rodziny w imię walki z władzą komunistyczną, pragnąc budować społeczeństwo obywatelskie.

19 lutego, godz. 17.30

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL