Kultura i sztuka po 1989 roku

09.02.2018 aktualizacja 15.02.2018

W kwietniu w Katowicach II Festiwal Piosenki „O wolności”

Adresowany do młodzieży w wieku od 14 do 25 lat II Festiwal Piosenki „O wolności” odbędzie się 21 kwietnia w Katowicach. Jego celem jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców.

„Ubiegłoroczna, pierwsza edycja festiwalu okazała się sukcesem” – powiedział PAP współodpowiedzialny za organizację tegorocznej edycji Karol Chwastek.

Organizatorami festiwalu są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Do udziału zapraszają zarówno amatorów tworzących w zaciszu domowym, jak i młodych artystów skupionych wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Wystąpić może zarówno solista, jak i zespół. W zgłoszeniach, które trzeba przesłać do 4 marca, należy podać liczbę uczestników, wybrany do zaprezentowania utwór oraz wymagania sprzętowe.

W pierwszej edycji festiwalu wzięło udział 25 wykonawców, a ponieważ były wśród nich również zespoły, to przez scenę przewinęło się ponad 60 osób. I miejsce w kategorii solistów zdobyła Urszula Szumska z Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach z utworem "Za wolność, za pokój", wykonywanym oryginalnie przez Halinę Mlynkową i Maleo Reggae Rockers. I miejsce w kategorii zespołów zdobył z kolei Zespół Muzyczno-Teatralny Antyrama z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bielsku-Białej, który zaprezentował utwór Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego pt. "Powrót". (PAP)

Autor: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL