Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

04.03.2016 aktualizacja 11.08.2016

W niedzielę premiera serialu o Eugeniuszu Bodo w TVP1

Aktorzy Eugeniusz Bodo i Nora Ney zwiedzają Kraków. 1933 r. Fot. NAC Aktorzy Eugeniusz Bodo i Nora Ney zwiedzają Kraków. 1933 r. Fot. NAC

Gwiazda międzywojennej popkultury w Polsce, bon vivant, król życia, wzór elegancji, ikona mody i dobrego stylu - serial przedstawiający życie Eugeniusza Bodo, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, pokaże TVP1. Premiera w niedzielę, 6 marca o godz. 20.25.

Serial ukazuje niezwykłą historię życia aktora. Opowie o porażkach i wielkich sukcesach, o jego życiu uczuciowym i towarzyskim, o trudnych decyzjach Bodo – ucieczce z domu, pierwszych krokach aktorskich w podrzędnych prowincjonalnych teatrach, o bliskiej relacji z matką i prawdziwej przyjaźni z żydowskim krawcem Morycem. Serial odpowie na pytanie, dlaczego Bodo – mimo olbrzymiego powodzenia – nigdy nie zaangażował się w stały związek i jakie uczucia łączyły go z pięknymi aktorkami: Norą Ney i Tahitanką Reri – pisze TVP.

Jak wskazuje Telewizja Polska, „Bodo” opowiada o miłości i zdradzie, o poświęceniu, jakiego wymagało życie artysty, o tragedii związanej z wypadkiem samochodowym, a także o przedziwnej ironii losu, jaka towarzyszyła Eugeniuszowi Bodo przez całe życie, aż do niezrozumiałej zagadkowej śmierci.

Serial pokazuje też, jak wyglądał i jakimi prawami rządził się w międzywojennej Polsce przemysł rozrywkowy i filmowy. Widzowie zobaczą kulisy warszawskich rewii i plany najbardziej znanych przedwojennych polskich filmów. W serialu usłyszymy nie tylko znane utwory Bodo, jak np.: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Okay”, „Ach te baby”, „Ach śpij kochanie”, ale też międzywojenne szlagiery innych wykonawców: „To wszystko umiem ja”, „Może kiedyś innym razem”, „Dla Ciebie chcę być biała”, „Lim pam pom”. Serial pokaże także kulisy powstawania oraz premiery filmów, w których zagrał Eugeniusz Bodo, m.in.: „Rywali”, „Głosu pustyni”, „Czarnej Perły”, „Pieśniarza Warszawy”, „Piętra wyżej”, „Pawła i Gawła” czy „Strachów” - zapowiada TVP.

Serial wyreżyserowali: Michał Kwieciński i Michał Rosa według scenariusza Piotra Derewendy i Domana Nowakowskiego.

W rolę Bodo wcielili się Antoni Królikowski i Tomasz Schuchardt.

Źródło: TVP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL