PRL

20.02.2018

Wykład "Polska wspólnota za kratami. O więźniach politycznych"

23.02.2018 Źródło: Instytut Kultury Polskiej UW Źródło: Instytut Kultury Polskiej UW

Instytut Kultury Polskiej oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykład prof. Padraica Kenneya (Indiana University Bloomington) pt. "Polska wspólnota za kratami. O więźniach politycznych". Wyład odbędzie się w piątek, 23 lutego o 17:00 w budynku Instytutu Kultury Polskiej UW (Kampus Główny, Krakowskie Przedmieście 26/28).

Wykład towarzyszy wydanej ostatnio książce prof. Padraica Kenneya "Dance in Chains. Political Imprisonment in the Modern World" i będzie prowadzony w języku polskim.

Od dramatów Adama Mickiewicza po listy Adama Michnika – o polskiej polityce trudno myśleć bez obrazu postaci za kratami. Można nawet powiedzieć, że polityczne uwięzienie jest jednym z czynników warunkujących polską tradycję polityczną. Od nacjonalistów po komunistów, od socjalistów po działaczy Solidarności – jakie doświadczenia łączą ich wszystkich? I dlaczego warto o nie pytać?

Prof. Padraic Kenney, autor ksiażki "Dance in Chains. Political Imprisonment in the Modern World" (Oxford, 2017). Historyk, badacz najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej, profesor na Indiana University Bloomington. Wśród jego publikacji znajdują się m.in. Budowanie Polski Ludowej: robotnicy a komuniści 1945–1950 (2015), Rewolucyjny karnawał: Europa Środkowa 1989 (2005), Wrocławskie zadymy (2007).

Źródło: Instytut Kultury Polskiej UW

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL