II Rzeczpospolita

12.09.2018

Wystawa „Józef Piłsudski w kolorze”

14.09.2018 - 30.09.2018 Źródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie Źródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Natalia Roszkowska, kurator Galerii Brama Bielańska zapraszają na wystawę „Józef Piłsudski w kolorze”. Będzie ona dostępna od 14 do 30 września, w Galerii Brama Bielańska ul. Czujna (wjazd od Wisłostrady).

"Przez wiele lat był fotoreporterem i fotografem. Od 4 lat zajmuje się kolorowaniem i rekonstrukcją archiwalnych zdjęć. Do pracy używa programów graficznych. Sam proces przygotowania zdjęcia do koloryzacji w zależności od stopnia zniszczenia i zabrudzenia, trwa od 1 do kilkunastu godzin. Nałożenie kolorów to kolejne kilka do kilkunastu godzin, w zależności od ilości kolorowanych elementów. Równie istotną częścią koloryzacji jest wyszukiwanie najbardziej prawdopodobnych kolorów. O ile kolory mundurów i odznaczeń polskich są dość dobrze opisane w wielu publikacjach, to często występują pewne niewiadome. To są kolejne godziny poszukiwań. Dlatego współpracuje też ze specjalistami od mody XIX i początku XX wieku, od których otrzymuje informacje o trendach w modzie i kolorach z tamtego okresu. Największym problemem, jest kolor oczu. Tu zdaję się tylko na własną intuicje" - napisał Mirek Szponar.

Źródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL