XIX wiek

23.11.2015 aktualizacja 11.08.2016

Wystawa „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”: wykład wiceminister dr. Magdaleny Gawin

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Magdalena Gawin. Źródło: Muzeum Historii Polski Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Magdalena Gawin. Źródło: Muzeum Historii Polski

We wtorek, 24 listopada, o godz. 17 odbędzie się wykład wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr. Magdaleny Gawin pt. „Miasto i higiena” połączony ze zwiedzaniem wystawy Muzeum Historii Polski „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”, którą można zobaczyć do 6 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66).

Wstęp wolny.

              *  *  *

XIX stulecie nazywane bywa wiekiem pary i elektryczności, ale równie dobrze można by je nazwać wiekiem higieny. To XIX wiek zdefiniował pojęcia zdrowia i choroby, określił granice brudu i czystości, zrewolucjonizował podejście do ludzkiego ciała. Pod hasłem higieny nakazał walkę ze szkodliwymi miejskimi wyziewami i wysunął żądanie dostępu do świeżego powietrza i czystej wody. W XIX wieku zawody wynalazcy, uczonego i lekarza zostały wyniesione na wyżyny społecznego uznania. Higieniści przekonywali, że wydłużenie ludzkiego życia zależy od prawidłowego odżywiania się, warunków mieszkania, stylu życia, dbania o czystość ciała i otoczenia.

*  *  *

Wśród wydarzeń towarzyszących ekspozycji są też m.in. weekendy rodzinne, lekcje muzealne:

Weekendy rodzinne (obowiązuje bilet wstępu na wystawę)
Warsztaty przeznaczone dla rodzin z dziećmi oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie

5-6 grudnia – Weekend z modą

5 grudnia (sobota), Szyjemy ubranka dla lalek – warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat, godz. 11.00, 13.00, 15.00

6 grudnia (niedziela), Mikołajkowe spotkanie z dziewiętnastowieczną modą, godz. 12.00-18.00

Oprowadzanie kuratorskie: godz. 15.00
Na warsztaty obowiązują zapisy na tydzień przed datą warsztatów: 22 211 90 47, oferta.edu@muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Lekcje muzealne − Miasto w drugiej połowie XIX wieku
Tematy lekcji:
Szkoły podstawowe
•    Na zakupy. (kl. III –VI)
•    O mieszkańcach pewnej kamienicy. (kl. V-VI)
•    Miasto pełne wynalazków.(kl. V-VI)

Gimnazja
•    Powstawanie miasta – lekcja z wykorzystaniem gry planszowej „Budowanie miasta”.
•    O mieszkańcach pewnej kamienicy – społeczeństwo miasta II poł. XIX w.
•    Wynalazki.

Szkoły ponadgimnazjalne
•    Społeczeństwo miasta II poł. XIX w.
•    Narodziny kultury masowej.
Lekcje są prowadzone w godz. 10.00, 12.00 i 14.00 (od poniedziałku do piątku), cena: 80 zł (grupa). Zapisy: 22 211 90 47, oferta.edu@muzhp.pl.

Źródło: Muzeum Historii Polski


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL