II wojna światowa

09.10.2019

Wystawę „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” obejrzą Holendrzy

11.10.2019 - 03.11.2019 Źródło: MHP/Sebastian Pawlina/Mariusz Bodnar Źródło: MHP/Sebastian Pawlina/Mariusz Bodnar

Multimedialna wystawa plenerowa o gen. Stanisławie Maczku oraz jego żołnierzach, przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie, będzie dostępna dla zwiedzających od 11 października w Bredzie. Ekspozycja prezentowana jest w trzech językach − po polsku, angielsku i niderlandzku.

Warszawska prezentacja okazała się prawdziwym sukcesem – przez miesiąc na Krakowskim Przedmieściu oglądały ją prawdziwe tłumy. Zwiedzający mogli bliżej poznać nie tylko przebieg walk 10. Brygady Kawalerii i 1. Dywizji Pancernej w latach 1939–1945, ale również dowiedzieć się jak wyglądała żołnierska codzienność w koszarach i na froncie, jak spędzano wolny czas, gdzie spano, co jedzono, jak radzono sobie z wojennym stresem i tęsknotą za bliskimi oraz za krajem. Opowieść, wzbogacona o nieznane zdjęcia, kroniki filmowe oraz wspomnienia żołnierzy, pomogła lepiej zrozumieć tamten trudny czas. Teraz, zgodnie z planem, wystawa pojechała do Bredy, gdzie w dniach 11 października – 3 listopada będzie można ją oglądać na Kasteelplein. Jej pokazowi towarzyszyć będą obchody 75. rocznicy wyzwolenia miasta.

Narracja wystawy prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 roku, przez kampanię wrześniową w 1939 roku, w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka osłaniała przed Niemcami Armię „Kraków”, ewakuację przez Węgry i Francję na Wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 roku, podczas których 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii. Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny.

Wystawa wpisuje się w dwie ważne rocznice: wrześniową rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz przypadającą 29 października 75. rocznicę wyzwolenia holenderskiej Bredy.

Mobilna wystawa jest częścią szerszego projektu poświęconego gen. Maczkowi. W ramach przedsięwzięcia finansowanego przez MKiDN Muzeum Historii Polski współpracuje z Muzeum Generała Maczka w Bredzie nad przygotowaniem stałej ekspozycji Memoriału gen. Maczka w Bredzie. Wyprodukowany został również film dokumentalny poświęcony losom Stanisława Maczka i 1. Dywizji Pancernej, którego reżyserem jest uznany twórca filmów o tematyce historycznej Rafał Geremek. Powstał także film animowany Marian na froncie, inspirowany rysunkami korespondenta wojennego przy 1. Dywizji Pancernej Mariana Walentynowicza, szerzej znanego jako twórca Koziołka Matołka. Animacja opowiada o jego wojennych losach.

Ekspozycji towarzyszy katalog, a w przygotowaniu jest internetowa wersja wystawy, która będzie dostępna na międzynarodowej platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl). Natomiast na 2020 rok zaplanowana jest międzynarodowa konferencja naukowa.

Termin i miejsce: 11 października – 3 listopada 2019 r., Kasteelplein, Breda. Wstęp wolny.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsor: PZU Życie SA.

Partnerzy: Muzeum Generała Maczka w Bredzie, Gmina Breda, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie,

Dom Spotkań z Historią, Centralna Biblioteka Rolnicza, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, „Rzeczpospolita”, „Mówią wieki”, Sieci, wSieci Historii, portal historyczny dzieje.pl.

Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

Kurator wystawy: Wojciech Kalwat

Koncepcja i scenariusz wystawy: Wojciech Kalwat, prof. Michał Kopczyński

Współpraca przy koncepcji wystawy: Lena Dąbkowska, Agata Krok, Sebastian Pawlina, Anna Piekarska, Aleksandra Rodziewicz, Karolina Wichowska

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Sowa-Szenk.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL