XIX wiek

26.04.2017

4. odcinek cyklu „Polskie Osiągnięcia Naukowo-Techniczne” magazynu „Mówią wieki”

Pod koniec pierwszej dekady Królestwa Polskiego w Warszawie wybuchł głośny spór między ministrem skarbu Ksawerym Druckim-Lubeckim a dyrektorem przemysłu w Komisji Spraw Wewnętrznych Stanisławem Staszicem. W efekcie Staszic złożył dymisję, przez co stracił bezpośredni wpływ na gospodarczą modernizację kraju, ale stał się kimś w rodzaju doradcy namiestnika cesarskiego w Warszawie.

O przyczynach konfliktu dwóch wizjonerów oraz o działalności Stanisława Staszica mogą Państwo przeczytać w najnowszym odcinku cyklu „Polskie Osiągnięcia Naukowo-Techniczne” magazynu „Mówią wieki”.

Obok tekstu o Staszicu znajdą Państwo także artykuł poświęcony Kanałowi Augustowskiemu. Bolesław Orłowski opisuje w nim historię budowy kanału oraz pokrótce opowiada o rozwoju szkolnictwa wyższego, który umożliwił wykształcenie przyszłych budowniczych.

Teksty znajdą Państwo na stronie magazynu „Mówią wieki”.

Źródło: „Mówią wieki”

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL