Auschwitz

09.10.2018

Centrum Edukacji o Auschwitz: w 2019 r. konferencja, jak uczyć o Holokauście

Konferencja o tym, jak uczyć o Auschwitz i Holokauście, by nie tylko przekazywać fakty, ale i skłaniać do refleksji o odpowiedzialności za świat, to główne wydarzenie, które w 2019 r. zorganizuje Centrum Edukacji w Muzeum Auschwitz – podała we wtorek placówka.

W Oświęcimiu obradowała rada Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które jest częścią Muzeum Auschwitz.

Wicedyrektor Muzeum i szef Centrum Andrzej Kacorzyk przypomniał, że przyszły rok w Miejscu Pamięci Auschwitz będzie czasem ważnych rocznic. Minie 75 lat od deportacji Żydów z Węgier, getta Litzmannstadt, likwidacji w Birkenau cygańskiego obozu rodzinnego, transportów mieszkańców z ogarniętej powstaniem Warszawy oraz buntu więźniów Sonderkommando. Zapowiedział, że obchodom rocznicowym towarzyszyły będą projekty edukacyjne, wystawy i seminaria.

„Głównym wydarzeniem będzie międzynarodowa konferencja edukacyjna. Przede wszystkim będziemy chcieli dyskutować w gronie ekspertów z całego świata o tym, w jaki sposób uczyć o historii Auschwitz i Holokaustu, by nie tylko przekazywać najważniejsze fakty historyczne, ale również poruszać, niepokoić i skłaniać do bardziej uniwersalnej refleksji o naszej wzajemnej aktywnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy” – powiedział Kacorzyk.

Wicedyrektor zwrócił uwagę, że „z perspektywy Miejsca Pamięci - jako przestrzeni edukacji - niezwykle trudny i bolesny jest brak adekwatnych reakcji na wzrost populizmu, rasizmu, antysemityzmu, ideologii nienawiści, a nawet na ludobójstwo, jak w Birmie”. „To musi stać się elementem naszej wspólnej refleksji. Powinniśmy zrobić wszystko, aby ludzie po wizycie w Miejscu Pamięci Auschwitz nie pozostawali obojętni. Nikt nie powinien wychodzić z tego miejsca biernym” – podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego Rady prof. Marka Kuci, „Auschwitz jest historią, ale odnosi się także do teraźniejszości”. „Jesteśmy tu w stanie co najmniej zadawać pytania o współczesność, ale widać, że Centrum Edukacji stara się nie tylko stawiać pytania, ale także szukać odpowiedzi na temat współczesnych zagrożeń” – powiedział.

Podczas posiedzenia członkowie Rady mówili m.in. o rosnącej od lat frekwencji w Miejscu Pamięci Auschwitz, która w 2017 r. wyniosła 2,1 mln odwiedzających i o pracy 328 edukatorów, którzy oprowadzają już w 20 językach, m.in. od niedawna także po grecku, ukraińsku i rumuńsku. Mowa była o projektach edukacyjnych. W ub.r. wzięło w nich udział ponad 17 tys. uczestników.

Andrzej Kacorzyk przedstawił też dwa nowe projekty edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli. Centrum, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydało tekę edukacyjną „75 lat po Aktion Reinhardt – współczesna pamięć o zagładzie Żydów polskich”, którą Muzeum udostępniło na swojej stronie internetowej. Z kolei dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powstał projekt „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz”.

Członkowie Rady odwiedzili powstającą siedzibę Centrum w budynku tzw. Starego Teatru, tuż za drutami byłego obozu Auschwitz I. W budynku znajdą się m.in. nowoczesna sala audytoryjna, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej. Prace budowlane powinny zakończyć się jesienią 2019 r. „To 2,4 tys. m kw. powierzchni, które od kwietnia 2020 r. będziemy mogli przeznaczyć na działalność edukacyjną” - powiedział Kacorzyk.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście powstało w 2005 r. Jest częścią Muzeum Auschwitz. Zajmuje się nauczaniem o historii Holokaustu i niemieckiego obozu Auschwitz. Przybliża tragiczne losy Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i innych grup ofiar. Prowadzi działania skierowane do uczniów, nauczycieli, jak też różnych grup zawodowych.

Członków 10-osobowej rady powołuje minister kultury na wniosek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, która jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w granicach Polski. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL