Polska po 1989 roku

01.10.2018

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim

Blisko 30 tys. studentów rozpoczęło w poniedziałek nowy rok akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. „To rok, który zapisze się w historii naszej uczelni, ponieważ to rok ogromnych reform” - powiedział podczas inauguracji rektor uczelni prof. Adam Jezierski.

W roku akademickim 2018/2019 wrocławska uczelnia na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia przyjęła ponad 6 tys. studentów. Największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia, gdzie o jeden indeks starało się 20 osób. Duże zainteresowanie wzbudziła też chemia i toksykologia, gdzie o jedno miejsce starało się 17 osób oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna – tu o jeden indeks walczyło 14 osób.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski podkreślił podczas inauguracji, że to będzie wyjątkowy rok akademicki w historii Uniwersytetu Wrocławskiego. „To rok, który zapisze się w historii naszej uczelni, ponieważ jest to rok ogromnych reform, których perspektywę przed nami przedstawiła nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” - mówił. Dodał, że nowe regulacje powodują, że wrocławska uczelnia musi powołać nowy statut, regulamin pracy i studiów na uniwersytecie.

Rektor poinformował, że obecna sytuacja finansowa uczelni „nie jest zła”. Dodał przy tym, że stoją przed nią wyzwania inwestycyjne związane z remontem kilku budynków.

Dodał też, że wrocławska uczelnia może starać się o status uniwersytetu badawczego. „By to zrobić musimy startować do różnego rodzaju konkursów, które zapewnią prestiż uniwersytetowi” - mówił.

Prof. Jezierski podkreślił, że przed uniwersytetem stoją trzy wielkie zadania – praca dydaktyczna, praca naukowa i praca dla społeczeństwa. „Musimy zachować równowagę między tymi trzema dziedzinami (…)” - mówił rektor.

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego wręczono również nagrody i wyróżnienia, w tym statuetkę Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienia, przyznawane za wkład w pojednanie polsko-niemieckie, trafiło w tym roku do wybitnego historyka, germanisty, kulturoznawcy i śląskoznawcy profesora Matthiasa Webera oraz do twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

Podczas uroczystości wręczono również Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL