Polska po 1989 roku

17.05.2018

IPN otworzył Przystanek Historia we Lwowie

Przystanek Historia we Lwowie Przystanek Historia we Lwowie

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w czwartek we Lwowie działalność Przystanku Historia, przedsięwzięcia edukacyjnego, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej Polski oraz edukacja historyczna.

Pierwszy Przystanek we Lwowie odbył się w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w tym mieście pod patronatem konsula Rafała Wolskiego, a jego otwarcia dokonał prezes IPN Jarosław Szarek.

„Przystanek Historia to miejsce, gdzie na co dzień można spotkać się z historią, dotknąć jej i poczuć. Są one przeznaczone dla wszystkich; są zajęcia i warsztaty zarówno dla starszych, jak i młodszych. Chcemy, by Przystanek był obecny także we Lwowie” – powiedział PAP naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie Jakub Izdebski.

Na początku czerwca IPN zamierza zainaugurować to przedsięwzięcie także w Borysławiu i Stryju – poinformował w rozmowie telefonicznej.

W ramach inauguracji Przystanku Historia we Lwowie prezes Szarek wygłosił wykład poświęcony 100-leciu odzyskania niepodległości i działaniom IPN z okazji tego jubileuszu. Dyrektor IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko opowiedział natomiast o działaniach edukacyjnych swojej instytucji.

Lwów jest kolejnym miejscem, w którym zainaugurowano Przystanek Historia po otwartych niedawno Przystankach w Mińsku, Grodnie i Chicago. Inicjatywa ta gromadzi miłośników historii, którzy dyskutują o prezentowanych filmach i książkach, oglądają wystawy, słuchają wykładów i spotykają się ze świadkami historii.

Przed inauguracją Przystanku prezes IPN wraz z delegacją odwiedził Cmentarz Orląt we Lwowie. W drodze powrotnej przedstawiciele Instytutu złożą wizytę w Zadwórzu oraz na cmentarzach w Horpinie, Malechowie, Zboiskach, Hołosku i Mościskach.

Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek uruchomiono we wrześniu 2015 r. w Wilnie. Kolejne - w Łucku na Ukrainie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago oraz w Gnojniku na Zaolziu w Czechach.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL