Polska po 1989 roku

10.08.2018

J. Gowin do rektorów: zapewnimy wsparcie we wdrażaniu reformy szkolnictwa wyższego

Resort nauki zapewni uczelniom kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce - zapewnia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście skierowanym do rektorów uczelni.

1 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki) oraz przepisy ją wprowadzające. Nowa ustawa zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 r.

"To kolejny krok w kierunku udoskonalenia polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki" - podkreśla minister Gowin w opublikowanym na stronie resortu nauki liście do rektorów uczelni, datowanym na 9 sierpnia. "Przed nami etap strategiczny - wdrażanie reformy. Z wyzwaniem, które przed nami stoi, zmierzymy się razem - uczelnie i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - dodaje.

Minister deklaruje przy tym, że uczelnie otrzymają od MNiSW "kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia ustawy". Pytania kierowane przez rektorów do ministerstwa mają być traktowane priorytetowo. "Aby usprawnić proces udzielania odpowiedzi na pytania, zdecydowałem się wprowadzić zasadę, w myśl której Ministerstwo będzie w pierwszej kolejności odpowiadać na wątpliwości kierowane przez Państwa Rektorów lub osoby upoważnione przez Państwa do zadawania takich pytań w imieniu uczelni" - informuje.

"Zachęcam również do bliskiej współpracy z osobami zapewniającymi uczelniom obsługę prawną, gdyż stanowisko Ministerstwa nie stanowi wiążącej wykładni, a ma wyłącznie walor informacyjny i doradczy" - podkreśla równocześnie Gowin.

W drugiej połowie września resort nauki planuje wydanie "Przewodnika po reformie szkolnictwa wyższego i nauki", jak również organizację szkoleń dla władz uczelni. Terminarz oraz tematyka szkoleń zostaną opublikowane na początku września na stronie konstytucjadlanauki.gov.pl; wtedy też rozpocznie się rejestracja uczestników.

W późniejszych terminach będą również organizowane w Warszawie i wybranych innych miastach szkolenia w ramach projektu "Liderzy w zarządzaniu uczelnią". "Będą to szkolenia dotyczące regulacji zawartych w ustawach, dostosowywane do indywidualnych potrzeb danej uczelni" - zapowiada Gowin.

W załączniku do listu ministra przypomniano najważniejsze zmiany wynikające z nowej ustawy oraz terminy ich wprowadzania. (PAP)

autorka: Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL