Dekada Gierka

14.10.2011 aktualizacja 18.07.2016

Lekcje o KOR w Muzeum PRL-u

Wystawa „PROjekt hardKOR”. Fot. Muzeum PRL-u Wystawa „PROjekt hardKOR”. Fot. Muzeum PRL-u

Krakowski Oddział Muzeum Historii Polski, Muzeum PRL-u zaprasza na lekcję muzealną na kanwie wystawy „PROjekt hardKOR”.


Wystawa „PROjekt hardKOR” przedstawia fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego. Uczniowie zobaczą historię osób, które zaryzykowały w imię obrony godności i wolności Polaków. Wśród świadków historii, którzy udzielili Muzeum PRL-u wywiadów są m. in. Mirosław Chojecki, Piotr Naimski, Ludwik Dorn, Ewa Milewicz, Jan Lityński, Henryk Wujec, Zbigniew Romaszewski i Seweryn Blumsztajn.

Ekspozycja ma charakter multimedialny, ale z wykorzystaniem autentycznych obiektów i dokumentów. Na wystawie znajdą się wspomnienia, fotografie, fragmenty filmów, relacje świadków historii, dokumenty (wydawnictwa podziemne, czasopisma, biuletyny, notatki dokumentujące zasady pomocy materialnej), wybrane cytaty z wspomnień działaczy KOR-u, dzienników, przedmioty pomagające wyobrazić sobie przestrzeń tamtego okresu. Fragmenty wystawy można zobaczyć w teledysku na youtube.

Uczniowie zostaną zapoznani z kontekstem historycznym oraz sytuacją gospodarczą i społeczną Polski po II Wojnie Światowej, dzięki czemu wystawa dotycząca lat 70-tych staje się dla nich łatwiejsza w odbiorze.

Ponadto, oprócz oprowadzenia po wystawie przez pracowników Muzeum PRL-u, lekcja zakłada także aktywny i samodzielny udział uczniów w pozyskiwaniu informacji na temat Komitetu Obrony Robotników. Chcemy, aby uczniowie po obejrzeniu wystawy znali nazwiska założycieli KOR, ale przede wszystkim zrozumieli cele, fenomen i etos KOR oraz podstawowe dokumenty polityczne pierwszej jawnej opozycji za żelazną kurtyną.

Dzięki niestandardowemu połączeniu wykładu z aktywnym zaangażowaniem uczniów, lekcja historii staje się niezwykle ciekawą i atrakcyjną formą zgłębiania wiedzy.

Wystawa otwarta jest do końca października od wtorku do piątku w godz. 11:00 – 19:00.

Bilety w cenie 4 złote ulgowy. Czwartek – wstęp wolny.

Zgłoszenia na lekcję muzealną przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00 pod numerem telefonu 12 686-61-65 lub mailowo: ewa.hajdasz@muzhp.pl.

Po opłaceniu biletu wstępu na wystawę, lekcja prowadzona jest bezpłatnie (nauczyciel za darmo).

Więcej informacji na www.muzprl.pl.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL