Inne

12.03.2018

Minister edukacji do nauczycieli i rodziców ws. szkolnych tornistrów

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek w Kielcach wysyłanie listów do nauczycieli i rodziców w sprawie zbyt ciężkich tornistrów. „Dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, że każda dodatkowa rzecz w plecaku, to zbędny i szkodliwy ciężar” – czytamy m.in. w liście.

Minister Zalewska bierze udział w Kielcach w konferencji "Edukacja dla zdrowia". Podczas spotkania zapowiedziała wysyłanie przez ministerstwo listów do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców w sprawie zbyt ciężkich tornistrów.

"W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają obecnie prace nad nowelizacją przepisów rozporządzenia o bhp w szkołach i placówkach oświatowych. Planujemy w tym roku przeprowadzenie kampanii informacyjnej, w której przybliżymy problem przeciążonych tornistrów i pokażemy jego wpływ na zdrowie dziecka" – czytamy w liście.

"Chcemy nauczyć nauczycieli i rodziców stosowania rozporządzenia o warunkach pracy, warunkach edukacji, higienie pracy w szkołach, m.in. tego słynnego rozporządzenia dotyczącego +ciężkich tornistrów+. Jest jednoznacznie zapisane w rozporządzeniu, że nie ma takiej możliwości, żeby dziecko nosiło ciężki tornister" – zaznaczyła podczas konferencji Zalewska.

W liście minister edukacji podkreśla, że "dzieci często noszą w plecakach więcej podręczników i zeszytów niż te, które wynikają z zajęć lekcyjnych w danym dniu i (…)często nie zdają sobie sprawy z tego, że każda dodatkowa rzecz w plecaku, to zbędny i szkodliwy ciężar". Apeluje, aby wymagać od uczniów noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów.

"Dlatego, że są szafki w szkołach. Jeśli ich nie ma, to zajęcia mają zostać tak zorganizowane, żeby dziecko mogło zostawić podręczniki w szkole. To nie problem z kupowaniem podwójnych podręczników. Problem jest tylko i wyłącznie w organizacji zajęć. Rozmawiamy z wydawcami, aby był przez nich przygotowany egzemplarz tylko i wyłącznie do użytku szkolnego" – podkreśliła minister.

Zapowiedziała też uregulowanie kwestii zwolnień lekarskich z zajęć wychowania fizycznego dla uczniów. "Będziemy gotowi do wspólnego apelu do lekarzy, w jaki sposób wystawiają zwolnienia lekarskie dla dzieci. Chcemy, by zawierały one element korekcji i rehabilitacji" – zapewniła Zalewska.

Poinformowała też, że przygotowywany jest wieloletni program dotyczący stomatologii. "Mamy już prawie gotowe rozwiązania, zakończyliśmy już przeprowadzanie ankiet w szkołach. Chcemy pokazać rozwiązania dotyczące narzędzia edukacyjnego jakim jest jedzenie w szkole. Nie zostawimy z tym problemem samorządowców samych, będziemy ich wspierać, przede wszystkim jeśli chodzi o szkołę podstawową" – zapewniła.

"Chcemy kończyć ten rok szkolny pokazaniem ostatecznych rozwiązań, które mają zbudować szkołę XXI wieku, gdzie edukacja i nowoczesność będą na najwyższym poziomie, a rodzice będą wysyłać swoje dzieci do bezpiecznej, jednozmianowej szkoły" – podsumowała minister edukacji.

Konferencja "Edukacja dla zdrowia" to efekt wspólnych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Obie instytucje podpisały w styczniu deklarację o współpracy na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym.

W ramach współpracy zostanie zorganizowanych 12 konferencji regionalnych poświęconych tematyce zdrowotnej w szkołach. Wezmą w nich udział kuratorzy oświaty, wojewodowie, przedstawiciele wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele szkolnych rad rodziców.

Konferencja w Kielcach zainaugurowała cykl spotkań. Kolejne odbędą się w Olsztynie (14 marca), Warszawie (20 marca) i Krakowie (4 kwietnia). (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL