Polska po 1989 roku

18.10.2019

Minister edukacji zachęca do udziału w akcji „Szkoła pamięta”

Minister edukacji Dariusz Piontkowski. 09.2019. Fot. PAP/R. Pietruszka Minister edukacji Dariusz Piontkowski. 09.2019. Fot. PAP/R. Pietruszka

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zachęca szkoły i placówki oświatowe do udziału w akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy MEN jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia.

CZYTAJ TAKŻE

Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.

"Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań" - napisał minister edukacji w specjalnym liście do dyrektorów szkół.

"Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności" - wskazał Piontkowski.

"Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności" - wskazał szef MEN.

Wyraził nadzieję, że zainicjowana w tym roku akcja, będzie kontynuowana w kolejnych latach.

CZYTAJ TAKŻE

W ramach akcji "Szkoła pamięta" uczniowie wraz z nauczycielami mogą, m.in. uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię, zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby, odwiedzić groby nauczycieli z danej placówki, wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą, zaprosić do szkoły lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami, zorganizować w szkole wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie, zorganizować wycieczkę patriotyczną.

"Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Chętnie zapoznam się z innymi inicjatywami realizowanymi przez Państwa przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową. Zachęcam do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych" - zaznaczył szef MEN.

Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły, przedszkola lub innej placówki oświatowej ma wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemu Informacji Oświatowej(zakładka "Ankieta"). MEN czeka do 24 października br. do godziny 15:00. Informuje też, że szkoły i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL