Polska po 1989 roku

08.04.2019

Na UW odbył się wiec poparcia dla strajku nauczycieli

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w wiecu poparcia dla strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Odbył się on w poniedziałek przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego.

Na wiecu zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Warszawskim pojawili się studenci i pracownicy uczelni, jak również m.in. przedstawiciele związków zawodowych LOT-u. Uczestnicy manifestacji skandowali m.in. hasła "Jesteśmy z wami - nauczycielami" czy "Szkoła wolna od wyzysku".

Jak mówił wiceprezes ZNP w UW dr hab. Filip Ilkowski związkowcy z uczelni postanowili zorganizować wiec "nie tylko dlatego, że jesteśmy z tej samej organizacji, która dzisiaj strajkuje w całej Polsce, ale także motywowani zwykłą - ludzką i pracowniczą - solidarnością, która przyświeca działalności ruchu związkowego".

"Jako ZNP w UW - mimo, że nie podlegamy temu samemu ministerstwu - stwierdziliśmy, że nie możemy stać biernie, nie możemy stać z boku, ale przynajmniej w symboliczny sposób - na tyle, na ile potrafimy - musimy wesprzeć strajkujących" - stwierdził. "Postanowiliśmy wesprzeć w jakiś sposób nasze koleżanki, naszych kolegów, którzy dzisiaj są dla nas prawdziwymi bohaterami za to co robią, walcząc nie tylko o podwyżki dla siebie, ale tak naprawdę walcząc o to, żeby edukacja w Polsce wyglądała inaczej, wyglądała lepiej. Bardzo istotnym elementem tego polepszenia jest godna płaca dla wszystkich pracowników oświaty" - dodał.

Z kolei dr Urszula Ługowska, szefowa ZNP w UW, zwróciła uwagę na to, że w dzisiejszej szkole "panuje - od dłużnego zresztą czasu - takie oczekiwanie, że nauczyciel będzie się poświęcał. Natomiast nauczyciel to przygoda, to rzeczywiście piękna praca - ale to nie jest tylko misja. To jest też praca i powinna być wynagradzana".

Ilkowski przypomniał również, że od poniedziałku na Uniwersytecie Warszawskim organizowane są "wykłady strajkowe" dla uczniów i uczennic szkół uczestniczących w strajku. Zajęcia prowadzone są przez pracujących na UW nauczycieli akademickich, a ich program ma być na bieżąco uzupełniany na stronie wydarzenia na Facebooku. Do momentu nadania depeszy podane zostały tematy wykładów do czwartku włącznie. (PAP)

autorka: Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL