II wojna światowa

16.01.2019

Nabór do konkursu recytatorskiego poezji i prozy lagrowej

Do 26 lutego uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, a także szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą się zgłaszać do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck".

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie "Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrueck" oraz Ruda Śląska. Gala finałowa odbędzie się w tym mieście 4 kwietnia.

"W ubiegłym roku w przesłuchaniach wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski. Mam nadzieję, że w tym roku młodzież równie licznie podejmie się trudnego zadania interpretacji poezji i prozy lagrowej. Pamiętajmy, bo pamięć to jedyna forma podziękowania byłym więźniarkom za to, że były, że walczyły" – powiedziała w środę wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko.

"To wyraz oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrueck oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu" – podkreśliła Maria Lorens, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 24, pomysłodawczyni konkursu i córka byłej więźniarki KL Ravensbrueck - Katarzyny Matei.

Zadaniem każdego z uczestników będzie przygotowanie maksymalnie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrueck. Z tych zbiorów pochodzi też hasło przewodnie konkursu: "Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera". Autorką tych słów jest Maria Rutkowska-Kurcyusz.

Wypełnioną kartę zgłoszenia do eliminacji wojewódzkich należy przesłać pocztą elektroniczną do 26 lutego 2019 r. na adresy e-mail koordynatorów eliminacji wojewódzkich z Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN. Eliminacje odbędą się w dniach 4-8 marca 2019 r. w miejscu i dniu ustalonym przez koordynatorów eliminacji wojewódzkich. Gala finałowa odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów – uczestników gali finałowej oraz ich opiekunów - będzie wyjazd do Niemiec do "Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrueck" w terminie 24-27 maja 2019 r. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL