Kultura i sztuka po 1989 roku

04.07.2017

Od wtorku w Poznaniu festiwal sztuki dla najmłodszych dzieci

11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych „Sztuka Szuka Malucha” 11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych „Sztuka Szuka Malucha”

Ponad 40 wydarzeń, w tym polskie i zagraniczne spektakle, spotkania twórcze, warsztaty oraz interaktywna wystawa złożą się na 11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych „Sztuka Szuka Malucha”. Wydarzenie rozpocznie się we wtorek w Poznaniu.

Program festiwalu został przygotowany przede wszystkim z myślą o widzach w wieku do pięciu lat oraz ich opiekunach. Jak podkreślają jego organizatorzy, jest to najstarszy i największy w Polsce festiwal przeznaczony dla „najnajmłodszych” i bliskich im dorosłych.

„Od zawsze towarzyszyło nam głębokie przekonanie, że każdy człowiek ma prawo do nieskrępowanego uczestnictwa w kulturze, a najmłodsze dzieci są pełnoprawnymi odbiorcami sztuki – są widownią tu i teraz” – podkreśliła kurator festiwalu Barbara Małecka.

„Lata rozwoju naszego festiwalu zbiegły się z okresem bardzo ważnych przemian społeczno-kulturowych, dzięki którym zmieniła się optyka postrzegania dzieciństwa i miejsca dziecka w świecie. Obecność dziecka w świecie sztuki stała się silnym tego wyrazem. 11. edycja festiwalu to także doroczne święto dziecięcej wolności” – dodała.

W ramach rozpoczynającego się we wtorek festiwalu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć światową prapremierę spektakl „Kuuki”, powstałego dzięki współpracy Japońskiej Unii Teatrów dla Dzieci i Młodzieży JIENKYO oraz współorganizatora wydarzenia - Art Fraction Foundation. „Kuuki” to japońskie słowo oznaczające powietrze, a twórcy przedstawienia będą sprawdzali czy można dotknąć wiatr? Jak pachnie powietrze? Oraz w jaki sposób „dźwięczy oddech”.

Do Poznania przyjedzie także po raz kolejny zespół Madam Bach z Danii, który tym razem publiczności zaprezentuje spektakl zatytułowany „Dom” – opowieść o domu, który nosimy w sobie – „takim, z którego sami pochodzimy i takim, o którym marzymy dla swoich dzieci”.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu także m.in. wystawę zatytułowaną „Chodzone Haiku”, która ma być „niezwykłym doświadczeniem przejścia przez interaktywną, dźwiękową ścieżkę sensoryczną, zbudowaną z naturalnych elementów: piachu, kamieni, kory ogrodowej, wody”. Najmłodsi będą mieli też okazję wziąć udział w szeregu warsztatów, w tym m.in. w zajęciach plastycznych, literackich, teatralnych i tanecznych. Specjalne spotkania przygotowano także dla dorosłych – w tym szczególnie dla rodziców i opiekunów najmłodszych uczestników wydarzenia.

11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych „Sztuka Szuka Malucha” potrwa do 9. lipca, a jego zwieńczeniem będzie piknik rodzinny i spektakl plenerowy. Organizatorem wydarzenie jest Art Fraction Foundation oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. (PAP)

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL