Kultura i sztuka po 1989 roku

09.05.2015 aktualizacja 18.07.2016

Park edukacyjny ma powstać przy Europejskim Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Fot. PAP/M. Walczak Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Fot. PAP/M. Walczak

Akademia Bajki, czyli park edukacyjny promujący polską literaturę, ma powstać wokół gmachu Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie (Świętokrzyskie). W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję obiektu.

Jak powiedziała PAP dyrektor Europejskiego Centrum Bajki (ECB) Karolina Kępczyk, konkurs będzie dotyczył scenariusza edukacyjnego i koncepcji architektonicznej parku tematycznego.

Według założeń park ma powstać na dwuhektarowej działce przy budynku ECB – dziecięcego domu kultury. „Chcemy, by powstał tam obiekt kubaturowy - z kasami biletowymi, informacją, sanitariatami, kawiarenką i salami konferencyjnymi, a w głównej części parku, na różnych poziomach znajdą się ścieżki tematyczne, odwołujące się do literatury polskiej – bajki, baśni i legendy. Chcemy w ten sposób w plenerze, w małej architekturze promować polską literaturę” - tłumaczyła Kępczyk.

Ścieżki tematyczne mają wykorzystywać technologie dostosowane także dla percepcji osób z niepełnosprawnością - fizyczną i intelektualną. W parku znajdzie się również ogród.

Zdaniem Kępczyk, regulamin konkursu na przygotowanie koncepcji Akademii Bajki daje szeroki pole do popisu jego potencjalnym uczestnikom. Ponieważ przedsięwzięcie dotyczy różnych dziedzin - literatury, multimediów, architektury, dyrektor zależy na koncepcjach wielobranżowych. Dane dotyczące zasad konkursu, które ECB organizuje wspólnie z kieleckim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.stolica-bajek.pl

Koszt przedsięwzięcia szacuje się na co najmniej 20 mln zł. Władze ECB chcą pozyskać środki na ten cel z funduszy unijnych. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w ciągu 5-6 lat.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. W wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali ze „120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Na odwiedzających Centrum czeka też niezwykła wystawa pt. "Bajkowy świat", utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy, przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych.

Pomysłodawcą przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajki był Waldemar Dąbrowski - minister kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w miejscowości zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, który odbywa się co roku w czerwcu. W Centrum odbywają się też rozmaite festiwale i konkursy o skali ogólnopolskiej.

Koziołka Matołka - patrona placówki, podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książce „120 Przygód Koziołka Matołka". W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego bohatera.

W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 176 tys. turystów. (PAP)

ban/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL