Polska po 1989 roku

11.10.2017 aktualizacja 13.10.2017

PERN wraz NAC i AAN zrealizują projekt na 100. rocznicę niepodległości Polski

dlaniepodleglej.pl dlaniepodleglej.pl

PERN, strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych realizować będzie projekt edukacyjny, którego celem jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach projektu zorganizowany zostanie m.in. cykl wystaw ilustrujących wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, przygotowany zostanie pakiet edukacyjny „Plecak sztubaka”, kalendarz edukacyjny z sylwetkami wybitnych Polaków tamtego okresu, a także strona www.dlaniepodleglej.pl, zawierająca m.in. scenariusze lekcji i konkursy wiedzy dla uczniów.

Jak poinformował w środę PERN, projekt jest elementem działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu spółki. "W tej sprawie zostało zawarte porozumienie. Jego sygnatariuszem został także Bank Pocztowy" - zaznaczył PERN.

Spółka podkreśliła, iż "strony porozumienia będą współpracować na rzecz inicjowania i realizacji działań związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mając świadomość, że polski biznes powinien wspierać projekty edukacyjne dotyczące kultury i tożsamości narodowej oraz przybliżenia historii Polski niepodległej".

PERN podał, że wraz z Bankiem Pocztowym, jako spółki Skarbu Państwa, "działając zgodnie z zasadą odpowiedzialnego biznesu, zamierzają wspólnie prowadzić przedsięwzięcia, których realizacja przewidywana jest na 2018 r. i kolejne lata". "Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe będą wspierać projekt merytorycznie i koncepcyjnie, m.in. udostępniając materiały znajdujące się w zasobach obu instytucji" - wyjaśnił PERN.

PERN to państwowy podmiot, który na terenie Polski zarządza siecią ponad 2,5 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi surowca o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu oraz do swego Terminalu Naftowego, gdzie składowane są różne gatunki ropy.

Organizacją obchodów państwowych przypadającego w przyszłym roku jubileuszu niepodległości Polski zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę. W Komitecie, oprócz prezydenta RP, zasiadają m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych, reprezentanci kościołów oraz związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, a także związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 przedsięwzięć upamiętniających wydarzenia i osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę. 

Projekt realizowany przez PERN, NAC i AAN jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 (niepodległa.gov.pl). Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.(PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL