Europa i świat po 1989 roku

05.10.2016

PO złożyła projekt uchwały Sejmu z podziękowaniami dla nauczycieli polonijnych

Podziękowania dla nauczycieli polonijnych "za ofiarne wypełnianie misji, jaką jest nauczanie poza krajem języka polskiego i przedmiotów związanych z historią i współczesnością Rzeczypospolitej Polskiej" znalazły się w projekcie uchwały, którą złożyli w Sejmie posłowie PO.

Projekt ma związek z przypadającym 14 października Dniem Edukacji Narodowej.

"Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa podziękowanie za pełną zaangażowania i wytrwałości pracę nauczycielom wszystkich szkół polskich, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami" - napisali w projekcie uchwały posłowie Platformy.

"Wyrazy najwyższego uznania kierujemy do wielotysięcznej rzeszy nauczycieli polonijnych pracujących na wszystkich kontynentach. Dziękujemy za ofiarne wypełnianie misji, jaką jest nauczanie poza krajem języka polskiego i przedmiotów związanych z historią i współczesnością Rzeczypospolitej Polskiej, a także utrzymywanie więzi emocjonalnych, językowych i kulturalnych z krajem" - głosi projekt uchwały.

Zgodnie z propozycją PO, Sejm miałby wyrazić "głęboką wdzięczność za tę pracę wykonywaną w niełatwych nieraz warunkach, a tak ważną dla rozbudzania i utrwalania tożsamości narodowej dzieci i młodzieży żyjących poza Polską". "Pamiętamy, że podejmując to zadanie, decydują się na pracę społeczną lub, co najwyżej, na symboliczne honoraria" - napisano w projekcie.

Zwrócono w nim uwagę, że nauczyciele polonijni, pracujący zarówno na wschodzie jak i zachodzie Europy, czy na innych kontynentach "muszą sprostać wielu problemom, aby zapewnić swym uczniom możliwość poznawania ojczystego języka i kultury w szkołach polskich, wśród rówieśników i w środowisku rodzimym.

"W wielu przypadkach muszą pokonywać wiele przeciwności np. w pozyskaniu dla szkoły pomieszczenia lub opłacenia jego podnajęcia. Nauczyciele na wschodzie nierzadko bywają także szykanowani z powodu wykonywanej pracy. Pomimo tych trudności i braku należytego wynagrodzenia konsekwentnie doskonalą swe umiejętności pedagogiczne, unowocześniają warsztat pracy, poszerzają wiedzę, a także coraz skuteczniej przekonują polskie rodziny, że dwujęzyczność sprzyja rozwojowi ich dzieci i wzbogaca je intelektualnie" - czytamy w projekcie PO.

Według propozycji Platformy - Sejm miałby również złożyć "podziękowanie instytucjom i organizacjom, które wspierają rodziców i nauczycieli polonijnych, a także podziękować "za inicjatywę ustanowienia Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, obchodzonego najpierw w szkołach w Stanach Zjednoczonych, a obecnie również w Europie, jako święto nauczycieli polonijnych i języka polskiego".

"Sejm RP podejmuje niniejszą uchwałę w przekonaniu o szczególnych zasługach nauczycieli polonijnych jako Ambasadorów polskości w świecie" - napisano w projekcie. (PAP)

mkr/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL