Europa i świat po 1989 roku

20.08.2019

Półkolonie dla polskich dzieci na Litwie współfinansowane przez Senat RP

Prawie 90 polskich dzieci z Litwy, uczniów 1-4 klasy szkoły podstawowej, skorzystało z półkolonii zorganizowanych przez Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), współfinansowanych przez Senat RP. Dwutygodniowe półkolonie zakończyły się we worek.

„To jest fantastyczny, trafiony pomysł” - powiedziała w rozmowie z PAP Marta Pszczółkowska, koordynatorka projektów edukacyjnych Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, przez którą zostały przekazane senackie środki. „W takie działania warto się angażować i w nie inwestować” - dodała.

Przez dwa tygodnie dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych, z plastyki, muzyki, miały każdego dnia trzy posiłki. Zorganizowano też wycieczki, m.in. do muzeów, parków, zamku w podwileńskich Trokach, do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

DKP po raz pierwszy zorganizował półkolonie w ubiegłym roku. W tym roku było tak wielu zainteresowanych, że – jak informuje dyrektor DKP Artur Ludkowski - „po ogłoszeniu zapisu w ciągu godziny było już 80 zgłoszeń”.

W przyszłym roku DKP zamierza podwoić liczbę uczestników półkolonii.

CZYTAJ TAKŻE

Nie była to jedyna oferta DKP na okres wakacyjny dla dzieci. Zostało zorganizowane Forum Taneczne „Hej muzyko”, na które dzieci przychodziły na pół dnia, a wzorem ubiegłego roku DKP w lipcu zorganizował też kolonie dla młodzieży polonijnej z Białorusi i Łotwy.

Marta Pszczółkowska przypomniała, że Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie realizuje na Litwie kilka projektów. Są to: plener artystyczny dla dzieci i młodzieży, bitwa intelektów, wyjazd do trójmiasta – Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz bon pierwszaka.

„Bon pierwszaka składa się z wyprawki szkolnej i wsparcia finansowego w wysokości 500 złotych” - mówi Pszczółkowska. Na początku roku szkolnego każdy uczeń pierwszej klasy szkoły polskiej otrzyma wyprawkę, czyli plecak z kompleksowym wyposażeniem.

Plecaki już dotarły na Litwę. Jednorazowe wsparcie finansowe dotrze w październiku.

W tym roku szkolnym na Litwie w 70 szkołach z polskim językiem nauczania naukę rozpocznie około 1000 pierwszaków. Ogólna liczba uczniów w polskich szkołach wynosi około 12 tys.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL