Kultura i sztuka po 1989 roku

22.06.2019

Poznańska uczelnia artystyczna otwiera w Kolonii ambasadę sztuki

Wystawa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Sztuka wolności” w Kolonii Wystawa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Sztuka wolności” w Kolonii

Ambasadę Sztuki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu uruchamia ta uczelnia w Niemczech we współpracy z konsulatem generalnym RP w Kolonii. Wystawa inaugurująca jej działalność odbędzie się w najbliższy czwartek.

Artur Adamczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP) poinformował PAP, że przedsięwzięcie przygotowano z okazji obchodów stulecia uczelni. Przedstawione zostaną współczesne dzieła kilkudziesięciu polskich artystów związanych z uczelnią: rzeźby, obrazy, grafiki, fotografie, a także dzieła z zakresu sztuk projektowych.

Ambasada Sztuki UAP w Kolonii czynna będzie w lipcu i w sierpniu. Wystawy, spotkania z artystami, wykłady i panele dyskusyjne odbywać się będą w Młynie Alteburger, dawnym wiatraku w kolońskiej dzielnicy Marienburg, zbudowanym pod koniec XVIII w. na fundamentach średniowiecznej wieży w rejonie rzymskiego fortu morskiego Altenburg. Obecnie młyn jest siedzibą działu handlowego konsulatu generalnego RP w Kolonii.

"Młyn jest najstarszym zachowanym budynkiem w Marienburgu" – podał Adamczak.

Przedsięwzięcie zainauguruje w czwartek wystawa m.in. kilkudziesięciu prac rzeźbiarskich pokazywanych uprzednio w Poznaniu w ramach wystawy z okazji stulecia Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP.

"Kolekcja ukazuje różnorodność twórczych poszukiwań i dużą rozpiętość koncepcji twórczych – od figuracji do abstrakcji. Znajdą się na niej również prace malarskie i fotograficzne wykonane przez pedagogów z Wydziału Malarstwa i Rysunku oraz z Wydziału Sztuki Mediów" – powiedział Adamczyk.

Zaprezentowane zostaną też prace poznańskich plakacistów. Artur Adamczak podał, że będą to dzieła renomowanych twórców kontynuujących najlepsze tradycje polskiej szkoły plakatu, a także prace laureatów ogólnopolskiego przeglądu plakatowego "Ideografia".

Kuratorami wystawy Ambasada Sztuki UAP "Inauguracja" są Mateusz Bieczyński i Rafał Górczyński.

Artur Adamczak podkreślił, że na poznańskim uniwersytecie – największej, publicznej uczelni artystycznej w Polsce – pracuje ponad 250 pedagogów – artystów i projektantów. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL