Polska po 1989 roku

09.02.2019

Rozpoczęła się budowa ośrodka muzealno-edukacyjnego w Słońsku

W Słońsku (Lubuskie) rozpoczęła się budowa ośrodka muzealno-edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Jednym z głównych jego elementów będzie muzeum przyrodnicze. Koszt inwestycji to ponad 28 mln zł – informuje Adam Rzemieniecki z PN.

Obiekt powstaje przy drodze krajowej nr 22, przy wjeździe do Słońska od strony Kostrzyna nad Odrą. Prace ziemne ruszyły na początku tego roku. Obecnie trwa wylewanie fundamentów budynku.

Gmach ośrodka będzie miał ponad 1,8 tys. mkw. Będzie to nowoczesny jednokondygnacyjny budynek. We wnętrzu znajdą się sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz niewielkie zaplecze biurowo-administracyjna. Część wystawiennicza zajmie ponad połowę powierzchni budynku.

"Multimedialne muzeum pozwoli zwiedzającym poznanie przyrody parku, bez konieczności przebywania na jego terenie. Umożliwi wirtualny lot balonem nad bagnami, odbycie migracji wraz z wybranym gatunkiem ptaka oraz przepłynięcie się łodzią po rozlewiskach. To tylko niektóre z atrakcji powstającego kompleksu" – powiedział Rzemieniecki.

Dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań technicznych obiekt ma być przyjazny środowisku.

Budynek zostanie otoczony terenem rekreacyjnym. Przewidziano m.in: wykonanie drogi dojazdowej i miejsc postojowych dla autokarów, samochodów osobowych i rowerów. Na parkingu znajdzie się ładowarka do aut elektrycznych.

Ośrodek ma być ukończony i wyposażony do wiosny 2021 r., a jego otwarcie planowane jest na 1 lipca 2021 r., w 20. rocznicę utworzenia Parku Narodowego "Ujście Warty".

To największa inwestycja w historii tego najmłodszego z polskich parków narodowych. Wartość przedsięwzięcia to 28,1 mln zł, w tym ponad 16,5 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą części budowlanej inwestycji jest firma Wimar ze Słubic.

Park Narodowy "Ujście Warty" został utworzony w czerwcu 2001 r. i zajmuje 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Krajobraz parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na jego obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków.

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi.

Park ten należy do obszarów ujętych w Konwencji Ramsar mającej na celu ochronę obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych oraz jest Obszarem Natura 2000. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL