Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2018

Rozpoczęła się realizacja projektów z programu Bardzo Młoda Kultura

Film, teatr, folklor czy historia techniki to tematy projektów z zakresu edukacji kulturowej realizowane na Dolnym Śląsku w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. W tym roku w regionie zostanie zrealizowanych kilkanaście przedsięwzięć adresowanych do dzieci i młodzieży.

Bardzo Młoda Kultura to wieloletni rządowy program prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury. Na Dolnym Śląsku operatorem tego programu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest rozwój współpracy między szkołami i instytucjami kultury.

Jak poinformowała PAP Klaudia Kłodnicka z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, w tym roku projekty związane są z filmem, teatrem, folklorem czy historią techniki.

Jednym z przedsięwzięć jest rozpoczynający się w połowie lipca w Gryfowie Śląskim projekt filmowy „Opowiem Wam o Gryfowie”, w którym dzieci przez tydzień będą kręcić filmy na podstawie własnych scenariuszy.

„Ciekawą propozycję warsztatów ma Chrośnica – tam pełnosprawni oraz niepełnosprawni uczestnicy będą mieli okazję wykonać dwie książki wyłącznie z materiałów naturalnego pochodzenia. Jest również projekt z udziałem osób niesłyszących – do takiego należą +Migawki z Wrocławia+” - przekazała Kłodnicka.

Również we Wrocławiu odbędą się warsztaty dla młodzieży, których efektem ma być stworzenie protojęzyka - czyli pozbawionego składni systemu symboli, który jednak umożliwia komunikację.

W Wałbrzychu zaś będą realizowane warsztaty literackie, filmowe oraz teatralne. „W lipcu zaczęliśmy +Bajkotworzenie+, dzieciaki z przedszkola +Agatka+ tworzą swoje historie na podstawie postaci z mitologii słowiańskiej i oprawiają je w książki. Kolejny warsztat to +Filmotworzenie+, dla dzieci ze szkoły podstawowej, które będą kręcić film o Wałbrzychu. Trzeci warsztat, czyli +Przestrzeńtworzenie+, zakłada warsztaty metodą Teatru Forum - powstanie spektakl, w którym będzie mogła uczestniczyć cała publiczność” - powiedziała Karolina Jefmańska, kierująca projektami realizowanymi w Wałbrzychu.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL