Kultura i sztuka po 1989 roku

01.07.2017

Rozpoczyna działalność Mobilny Dom Kultury

Gdańska dzielnica Nowy Port jest pierwszym miejscem, które odwiedzi Mobilny Dom Kultury podczas tegorocznych wakacji. Bezpłatne warsztaty, koncerty, spektakle i animacje dla najmłodszych, wystawy i happeningi będą się też w weekendy odbywać na Chełmie, Jasieniu i Przeróbce.

Mobilny Dom Kultury to jeden z wakacyjnych pomysłów realizowanych przez Gdański Archipelag Kultury (GAK), który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Animatorka z Domu Sztuki GAK, Katarzyna Andrulonis podczas konferencji prasowej w Gdańsku poinformowała, że podczas tegorocznej Akcji Lato Gdański Archipelag Kultury będzie w weekendy przenosić się do dzielnic, w których na co dzień nie działa.

Projekt pod nazwą Mobilny Dom Kultury realizowany jest po raz pierwszy i ma charakter pilotażowy. Zaplanowano, że odwiedzi on dzielnice Nowy Port, Chełm, Jasień i Przeróbkę, gdzie odbywać się będą koncerty, spektakle, happeningi, działania animacyjne, warsztaty i różnego rodzaju akcje.

Mobilny Dom Kultury rozpocznie działalność w sobotę, w południe, w Nowym Porcie na Placu Gustkowicza, otwarciem wystawy "Co z was wyrośnie" i spaceru po Nowym Porcie z przewodnikiem. Program przewiduje też: plener malarski, spektakl Teatru Qfer, prezentacje taneczne, pokazy filmów krótkometrażowych, warsztaty plastyczne, bębniarskie, haiku, kostiumograficzne, kreatywnego pisania i gier podwórkowych. W Nowym Porcie będzie można też usłyszeć trójmiejski kwartet jazzowy "Almost Jazz Group" i zobaczyć nowe widowisko Teatru Snów "Wyspa" powstałe na motywach "Burzy" Shakespeare'a.

"Będzie wiele kreatywnych warsztatów zaprojektowanych przez instruktorów GAK, na których będzie można nauczyć się lub spróbować np. cyjanotypii, malowania na wodzie, ceramiki, tańców polskich, hip hopu" - zachęcała Andrulonis. Na warsztaty z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy.

Jak mówiła Andrulonis, program Mobilnego Domu Kultury w każdej z odwiedzanych dzielnic Gdańska będzie inny. Np. na Chełmie zaplanowano recital piosenek aktorki Marty Andrzejczyk, a na Przeróbce - Kapela Przewłockiego ma przygotować +przeróbki+ znanych przebojów na +ludową, tradycyjną nutę+.

Beata Dunajewska, radna Gdańska wybrana przez mieszkańców m.in. Nowego Portu i Przeróbki przyznała w rozmowie z PAP, że bardzo jej zależało na tym aby Mobilny Dom Kultury dotarł do tych dzielnic. "Oferta letnia jest przeogromna, ale zazwyczaj klient musi iść do organizatora, a tutaj organizator przyjeżdża bezpośrednio do centralnego miejsca dzielnicy i mieszkańców nawet nie trzeba będzie jakoś specjalnie zapraszać, bo oni tam i tak będą" - mówiła dodając, że w biedniejszych dzielnicach trudno jest zapewnić wakacyjne atrakcje przez ponad dwa miesiące, a Mobilny Dom Kultury pomoże rodzicom zorganizować dzieciom czas w interesujący sposób.

Mobilny Dom Kultury na Chełmie pojawi się 8-9 lipca, na Jasieniu 29-30 lipca i na Przeróbce 5-6 sierpnia. W pozostałe weekendy w Gdańsku odbędą się wydarzenia Gdańskiego Archipelagu Kultury organizowane od wielu lat jak FETA (Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych i Plenerowych) czy festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę. (PAP)

bls/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL