Polska po 1989 roku

10.06.2018

Rozstrzygnięto I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej

Źródło: "Śladami Niepodległości" Źródło: "Śladami Niepodległości"

Piosenki będące pochwałą wolności i polskiej niepodległości wypełniły program I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości", który odbył się w rybnickiej dzielnicy Boguszowice Stare.

O wynikach sobotniego festiwalu, zorganizowanego przez Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady“ dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poinformował w niedzielę katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który był współorganizatorem wydarzenia.

"Festiwal był płaszczyzną spotkania harcerzy i skautów z różnych organizacji i środowisk, których wspólnym celem jest ocalenie od zapomnienia historii naszego kraju oraz integracja młodych ludzi, dla których niepodległa ojczyzna jest dobrem wspólnym" - powiedziała Monika Kobylańska z katowickiego IPN, przypominając, że rok 100-lecia niepodległości jest także obchodzony jako Rok Harcerski.

Do udziału w festiwalu zgłosili się soliści, występując w trzech kategoriach wiekowych oraz drużyny harcerskie z Pszczyny, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Legnicy i Rybnika. Uczestnicy zaprezentowali po dwie piosenki: harcerską lub turystyczną oraz niepodległościową.

W kategorii solistów w wieku 10-12 lat zwyciężyła Martyna Olszowiec z 23 PDH im. Powstańców Śląskich w Pszczynie, a najlepszą solistką w wieku 13-15 lat była jej siostra Karolina Olszowiec z tej samej drużyny. W wyższej kategorii wiekowej pierwszego miejsca nie przyznano. Wśród solistów powyżej 16 lat drugie miejsce zdobyły ex aequo Patrycja Piwowar i Justyna Szafrańska z Harcerskiej Organizacji "Perspektywa" w Legnicy.

Drugie miejsce wśród zespołów w wieku 10-12 lat zdobyły: 23 PDH im. Powstańców Śląskich w Pszczynie oraz "Perspektywa" z Legnicy, a najlepszym zespołem powyżej 16 lat okazała się "Chwila Refleksji" z Legnicy. Jury postanowiło także przyznać nagrodę specjalną dla druha Jerzego Janickiego, który wziął udział w aż dziewięciu festiwalowych wystąpieniach, zarówno jako akompaniator, jak i śpiewający.

Podczas trwania festiwalu dostępna była "Strefa Historii" z grami planszowymi, stoisko z publikacjami IPN oraz wystawa „Ojcowie Niepodległości“, prezentująca polską drogę do niepodległości. Dla harcerzy oraz gości festiwalu organizatory przygotowali grę historyczno-terenową „Śladami Niepodległości”. Imprezę uświetnił koncert gwiazd festiwalu: zespołów „Wszyscy Byliśmy Harcerzami“ oraz „Chwila Nieuwagi“.

Współorganizatorami wydarzenia byli: oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz samorząd Rybnika. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL