Polska po 1989 roku

26.06.2018

Rząd Litwy zapowiada pomoc w tworzeniu litewskiego przedszkola w Suwałkach

Rząd Litwy zapowiada pomoc w powołaniu w Suwałkach centrum oświaty i kultury, w którym działałoby m.in. litewskie przedszkole. O inicjatywie powołania takiej placówki rozmawiali we wtorek przedstawiciele Litwinów w Polsce i litewskiego rządu.

„To racjonalna propozycja. (…) Współpracujemy już z władzami Suwałk w sprawie przyznania odpowiedniego pomieszczenia” - powiedział, cytowany przez agencję BNS, Deividas Matulionis, zastępca szefa kancelarii rządu Litwy po spotkaniu w przedstawicielami Wspólnoty Litwinów w Polsce.

W ocenie Matulionisa „jest wyraźna potrzeba litewskiego przedszkola w Suwałkach”, natomiast potrzebę utworzenia litewskiej szkoły w tym mieście „należy jeszcze oszacować”.

Przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinauskaite-Vektoriene na łamach wtorkowego dziennika "Lietuvos Żinios" wskazuje, że do Suwałk przenosi się coraz więcej litewskich rodzin.

„Suwałki intensywnie się rozwijają, a jako miejsce zamieszkania wybierają je młode (litewskie - PAP) rodziny z Puńska i Sejn” - mówi Malinauskaite-Vektoriene.

Zdaniem przewodniczącej, „jeżeli udałoby się znaleźć odpowiednie pomieszczenia, litewskie przedszkole swą działalność mogłoby rozpocząć już od września”, a następnie na bazie przedszkola zostałaby powołana szkoła podstawowa. Malinauskaite-Vektoriene szacuje, że obecnie około 20 dzieci jest chętnych do uczęszczania do litewskiego przedszkola w Suwałkach.

Przewodnicząca Wspólnoty przyznaje, że „bez wsparcia Litwy powołanie w Suwałkach litewskiego centrum kultury i oświaty byłoby trudne”, chociaż, jak zaznacza, „władze Suwałk nie sprzeciwiają się temu”.

Rzecznik prasowy prezydenta Suwałk Kamil Sznel potwierdził we wtorek PAP, że między samorządem suwalskim a stroną litewską odbyły się wstępne rozmowy dotyczące powstania przedszkola lub "jakieś instytucji w formie ośrodka kultury litewskiej w Suwałkach".

"Miasto jest otwarte na pomoc w znalezieniu i udostępnieniu pomieszczeń na ten cel. Wiemy, że są takie potrzeby ze strony litewskiej, chętnie zaangażujemy się w tę sprawę" - dodał Sznel.

Ideę utworzenia litewskiego centrum kultury i oświaty popiera konsul Litwy w Sejnach Vaclav Stankevicz. Jego zdaniem jednak „naiwnie jest wierzyć, że od września zostanie otwarte tu litewskie przedszkole”. Uważa, że „realne jest, by od września w Suwałkach zaczęły działać litewskie grupy w polskich przedszkolach”.

Konsul szacuje, że w Suwałkach i okolicy mieszka około 5 tys. osób narodowości litewskiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

autorzy: Aleksandra Akińczo, Jacek Buraczewski

aki/ bur/ ndz/ mc/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL