Polska po 1989 roku

23.08.2019

Rzecznik rządu: jesteśmy otwarci na rozmowy ze związkami nauczycielskimi

Jesteśmy otwarci na dialog i konstruktywne uwagi ze strony związków nauczycielskich - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do zapowiedzi związków nauczycielskich dotyczących ewentualnego strajku w oświacie.

Związki nauczycielskie, które nie podpisały porozumienia z rządem, decyzję o ewentualnym proteście, jego terminie i formie podejmą pod koniec sierpnia – poinformowali w tym tygodniu PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz i szef branży oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz.

"Referendum przesądzi o tym, czy będzie strajk. Termin strajku, jeśli takowy by był, musi być skorelowany z wolą nauczycieli i z wynikami referendum" – podkreślił Broniarz. Jak dodał, duża grupa nauczycieli jest rozczarowana wysokością podwyżki od 1 września.

O ten temat pytany był radiowych "Sygnałach Dnia" PR1 rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewnił, że rząd jest otwarty na dialog ze związkami. "Jesteśmy otwarci na konstruktywne uwagi ze strony związków nauczycielskich, (...) ale rozmowy na ten temat nie zaczyna się od strajku tylko od dialogu, w jaki sposób dalej reformować oświatę" - powiedział.

Podkreślił, że ze związkami nauczycielskimi regularnie spotyka się szef MEN Dariusz Piontkowski. "Pierwsze spotkania wydają się bardzo dobre. Wydaje się, że w tej chwili sytuacja jest spokojna, więc jeżeli w taki sposób miałyby wyglądać rozmowy, to bylibyśmy tym ucieszeni. To jest pole do tego, żeby dalej reformować oświatę w dialogu ze związkami zawodowymi, uczniowskimi i rodzicielskimi" - powiedział.

Jak zapowiedział Broniarz, prezydium ZNP ma się odbyć 26 sierpnia. Z kolei obrady Zarządu Krajowego FZZ zostały wyznaczone na 29-30 sierpnia.

Zgodnie z uchwaloną w czerwcu przez Sejm i podpisaną 4 lipca przez prezydenta nowelizacją ustawy Karta nauczyciela od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. To druga podwyżka wynagrodzeń nauczycieli w tym roku – o 5 proc. wynagrodzenie wzrosło od stycznia.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL