II Rzeczpospolita

06.12.2018

Sejm uczcił setną rocznicę powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski. 1929-1939. Fot. NAC Katolicki Uniwersytet Lubelski. 1929-1939. Fot. NAC

Sejm w czwartek przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W uchwale przypomniano, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce, a w ciągu swojej 100-letniej historii stanowił centrum myśli katolickiej i wpływał na kształt nauki i kultury polskiej. Zyskał również szerokie uznanie w kraju i za granicą. Podkreślono, że do grona absolwentów uczelni należeli m.in. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, i kardynał Stefan Wyszyński.

"W czasach PRL-u KUL był oazą wolności, będąc jedynym katolickim, prywatnym uniwersytetem od Łaby do Władywostoku. W gronie jego absolwentów i wykładowców znajdowało się wiele osób pełniących wysokie funkcje państwowe" - napisano. Zaznaczono też, że KUL zachował wysoką rangę wśród uczelni do czasów współczesnych. "Dziś KUL to uczelnia otwarta na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. Obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych rozwijane są nauki matematyczne i przyrodnicze, a studenci przygotowywani są do pełnej i odpowiedzialnej pracy dla dobra Ojczyzny" - napisano w uchwale.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się 8 grudnia 1918 roku. Jak przypomniano, dewizą KUL zawsze było hasło "Deo et Patriae" - "Bogu i Ojczyźnie".

"Doceniając dotychczasowe osiągnięcia Uniwersytetu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej będzie wspierał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w dalszej realizacji jego misji służenia rozwojowi duchowemu i intelektualnemu narodu polskiego" - głosi przyjęta uchwała. (PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL