Koniec PRL

04.06.2019

Społeczność akademicka w Krakowie uczciła 30. rocznicę wyborów 1989 r.

Pracownicy krakowskich uczelni, na czele z rektorami, przeszli we wtorek w marszu upamiętniającym 30. rocznicę wyborów 1989 r. Trasa pochodu wiodła sprzed Collegium Novum UJ, następnie wokół Rynku Głównego, przez ulicę Sienną, by zakończyć się w miejscu startu.

W trakcie pochodu, na Rynku Głównym przed bazyliką Mariacką uczestnicy orszaku zatrzymali się, aby wysłuchać hejnału i odśpiewać hymn narodowy. Delegacja z kwiatami przeszła także pod tablicę upamiętniającą działalność Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność '89" przy ulicy Siennej 5.

Marszowi towarzyszyły orkiestra Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz chór akademicki UJ.

30 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "S" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Kilka tygodni później w krajach Europy Środkowej rozpoczęły się przemiany, które doprowadziły do upadku systemów komunistycznych. Za symboliczny początek Jesieni Narodów uważane są wybory z 4 czerwca 1989 r. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL