Polska po 1989 roku

16.01.2019 aktualizacja 17.01.2019

Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarte w Akademii Morskiej

Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarto w środę w szczecińskiej Akademii Morskiej, Naukowcy i studenci mają w nim opracowywać m.in. energooszczędne rozwiązania dla urządzeń chłodzących.

"W laboratorium skupiamy się na opracowywaniu rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Chodzi o to, aby straty ciepła w układach czy to klimatyzacyjnych, czy wentylacyjnych, czy w układach chłodniczych były jak najmniejsze i o to, żeby czynnik chłodniczy, który jest niezmiernie groźny dla środowiska naturalnego, miał na to środowisko jak najmniejszy wpływ" - powiedziała w środę dziennikarzom rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Weronika Bulicz.

Studenci będą w laboratorium zapoznawać się z budową i działaniem urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych "co jest niezbędne w ich dalszej pracy na statku" - powiedziała dr inż. Ewelina Złoczowska z Akademii Morskiej. W pomieszczeniach znalazło się kilka stanowisk, w tym zbudowane według autorskiego projektu naukowców Akademii Morskiej stanowisko do badań automatyki chłodniczej.

"Wyposażone jest w elektroniczny zawór rozprężny (...) Możemy tutaj badać algorytmy sterowania tym zaworem, co ma wpływ na efektywność urządzenia chłodniczego" - tłumaczyła podczas otwarcia laboratorium dr inż. Złoczowska. Stanowisko składa się z układu chłodniczego, izolowanej cieplnie komory, układu do symulowania obciążenia cieplnego oraz systemu pomiarowego.

Na stanowisku do badań centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła studenci będą natomiast pracować nad poprawą efektywności systemów wentylacji czy klimatyzacji.

"Wszystkie systemy, które tutaj budujemy, mają na celu to, żeby te urządzenia (chłodnicze) były efektywne i przyjazne środowisku naturalnemu. Stąd stanowisko do napełniania i odzysku czynnika chłodniczego. Dziś nie ma możliwości, żeby otworzyć instalację i wypuścić go do atmosfery - jest to niedopuszczalne prawem. To stanowisko ma na celu uświadomienie studentom, jak to jest ważne i jak to robić prawidłowo" - powiedziała dr inż. Złoczowska.

Laboratorium powstało w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Okrętowych Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

PAP SACopyright © PAP S

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL