Inne

10.07.2018

Szef MSZ wręczył nagrody za najlepszą pracę magisterską dot. stosunków międzynarodowych

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (P) wręcza nagrodę Annie Grabarczyk (L) podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom 29. edycji konkursu ministra spraw zagranicznych na najlepszą pracę magisterską w zakresie współczesnych stosunków międzynarodowych, 10 bm. Fot. PAP/J. Turczyk Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (P) wręcza nagrodę Annie Grabarczyk (L) podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom 29. edycji konkursu ministra spraw zagranicznych na najlepszą pracę magisterską w zakresie współczesnych stosunków międzynarodowych, 10 bm. Fot. PAP/J. Turczyk

Szef MSZ Jacek Czaputowicz wręczył we wtorek nagrody laureatom 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu stosunków międzynarodowych. Zdobywców nagród i wyróżnień zachęcał do związania swoich karier z polską polityką zagraniczną.

Nagrodę pierwszego stopnia otrzymała Anna Grabarczyk za pracę pt. "Wpływ orzecznictwa strasburskiego na polski proces karny - wybrane zagadnienia", obronioną w Katedrze Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej. Laureatem drugiej nagrody został Maciej Lipiński za pracę magisterską poświęconą problematyce ataków cybernetycznych z perspektywy prawa międzynarodowego, napisaną na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. hab. Zdzisława Galickiego. Trzecią nagrodę przyznano z kolei Margarycie Khvostovej za pracę nt. współczesnych wyzwań stojących przed narracją praw człowieka, obronioną na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego pod kierunkiem dr. Spasimira Domaradzkiego.

Wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu ministra spraw zagranicznych otrzymali: Rafał Baranowski, Monika Brzozowska, Przemysław Brzuszczak i Jakub Więckowski.

"Mam nadzieję, że udział w tym szczególnym konkursie będzie dla państwa inspiracją do pogłębienia zainteresowań, pasji badawczych, a być może zmotywuje też do związania się z polską polityką zagraniczną. Polska potrzebuje młodych, dobrze wykształconych ludzi, którzy będą pracować w administracji rządowej, w ośrodkach opiniotwórczych, ośrodkach UE, innych instytucjach międzynarodowych - i w ten sposób będą się przyczyniać do umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i świecie" - podkreślił podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień w gmachu MSZ Czaputowicz.

Zachęcał też laureatów do udziału w organizowanym przez MSZ konkursie na aplikację dyplomatyczno-konsularną. "Ona umożliwia dołączenie do grona polskich dyplomatów, związanie swojej kariery ze służbą Rzeczpospolitej" - zaznaczył minister.

Szef dyplomacji poinformował, że na konkurs na najlepszą pracę magisterską roku 2017 z zakresu stosunków międzynarodowych wpłynęło 28 prac. Pogratulował laureatom i ich promotorom, życząc jednym realizacji planów naukowych i zawodowych, a drugim kolejnych sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej. Jak mówił minister, uczestnicy konkursu poruszyli szeroki zakres zagadnień dot. polityki zagranicznej.

Chwaląc wyróżnione prace wskazywał, iż każda z nich "stanowi cenny materiał analityczny, zawiera szereg wnikliwych wniosków i postulatów". "Zagadnienia podejmowane w pracach - w tym tematy wrażliwe, niekiedy kontrowersyjne ze względów politycznych, wymagały od państwa nie tylko obszernej wiedzy, ale też dojrzałości, niezależności, pewnego warsztatu badawczego i państwo udowodnili - osoby, które uzyskały wyróżnienia i nagrody - że ten warsztat już posiadają" - podkreślił Czaputowicz.

Gratulacje laureatom konkursu złożył również wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych Piotr Wawrzyk, który kierował komitetem nagrody. "Konkurs jest wbrew pozorom istotny, dlatego że dotyczy kwestii kluczowych dla polskiej polityki zagranicznej, dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej, praw człowieka" - mówił. "Jeżeli będziecie chcieli dalej kontynuować swoją karierę w naszym kierunku skłaniając swoje zainteresowania naukowo-badawcze, ale też zawodowe (...), droga przed wami do kariery dyplomatycznej otwarta" - podkreślił wiceminister, zwracając się do zdobywców nagród i wyróżnień konkursowych.

Jak dodał, dopuszczone do konkursu prace podlegały ocenie przez dwóch niezależnie od siebie działających recenzentów, będących specjalistami w dziedzinie, z którą związane były prace, a następnie najlepsze z nich zostały ocenione także przez kierowany przez niego komitet. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL