Polska po 1989 roku

28.09.2019

Uczniowie z Nowego Sącza najlepszą klasą mundurową o profilu wojskowym

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, reprezentujący woj. małopolskie, wygrali rywalizację w ramach Centralnego Zlotu Klas Mundurowych Żagań 2019 – informuje PAP oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Artur Pinkowski.

W sobotę na poligonie wojskowym w Żaganiu podsumowano sześć dni zmagań młodzieży z najlepszych w naszym kraju klas mundurowych o profilu wojskowym.

Wygrali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu (Lubuskie), a na trzecim stopniu podium stanęli uczniowie klasy mundurowej z Powiatowego Centrum Edukacyjnego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku (Pomorskie).

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej i poszczególnych konkurencji otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez szefa MON. W rywalizacji zaproszonej na zlot młodzieży spoza Polski wygrał zespół z Rumunii, przed Litwą i Ukrainą. Tu też były nagrody.

„... Chciałem pogratulować nauczycielom, którzy was uczniów przygotowali do tego wydarzenia. Rzeczywiście poziom wyszkolenia był bardzo wysoki. Wam uczniom gratuluję udziału w zlocie, ale również wyników w bardzo trudnych konkurencjach: marszobiegu, zawodach strzeleckich. Pokazaliście naprawdę wysoki poziom wyszkolenia” – powiedział dyr. Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Zbigniew Ciosek.

Zlot rozpoczął się w miniony poniedziałek. Była to jego piąta edycja. Do Żagania zjechało 16 drużyny wyłonionych w drodze eliminacji wojewódzkich, przeprowadzonych przez wojewódzkie sztaby wojskowe w porozumieniu z kuratoriami oświaty. Oprócz młodzieży z naszego kraju, w Zlocie wzięli udział uczniowie z Rumunii, Ukrainy i Litwy.

W czasie kilkudniowej rywalizacji uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami podczas manewrów sportowo–obronnych i szkolenia ogniowego. Wzięli udział w marszobiegu rozgrywanym na dystansie ośmiu kilometrów, musieli zaliczyć sprawdzian wiedzy i umiejętności z m.in.: pomocy i ewakuacji rannych, rzutu granatem, czy przenoszenia skrzynek z amunicją.

Odbywająca się co roku w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu impreza jest organizowana przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a jej realizacja powierzana jest w głównej mierze lubuskiej dywizji.

Miejsce Zlotu nie jest przypadkowe. "Czarna Dywizja" - jak jest określana Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej jest główną siłą uderzeniową Wojsk Lądowych. Dysponuje nowoczesnym sprzętem wojskowym, który wykorzystuje w trakcie codziennego szkolenia. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL