Polska po 1989 roku

15.05.2012 aktualizacja 18.07.2016

Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce

Przemarsz profesorów ulicami Krakowa, inaugurujący 648 rok akademicki na UJ. Kraków, 01.10.2011. Fot. PAP/J. Bednarczyk Przemarsz profesorów ulicami Krakowa, inaugurujący 648 rok akademicki na UJ. Kraków, 01.10.2011. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Uniwersytet Jagielloński (UJ) zajął 1. miejsce w Rankingu Szkół Wyższych 2012, organizowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Na podium trafiły jeszcze: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich znalazły się także: Politechnika Warszawska (PW), Politechnika Wrocławska (PWr), Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski (UWr), Politechnika Łódzka (PŁ), Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Przed uroczystością ogłoszenia wyników rankingu rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) prof. Karol Musioł powiedział dziennikarzom, że sukces można osiągnąć, "robiąc swoje najlepiej, jak się potrafi". Sugerował też, że z czasem polskie uczelnie będą miały coraz większe szanse na dobre noty w rankingach międzynarodowych. Oceny w tych rankingach zależą w dużym stopniu od działalności naukowej, zależnej od infrastruktury badawczej. Ta zaś dopiero w Polsce powstaje. "Przez pięćdziesiąt lat byliśmy w zamrażarce, uprawialiśmy naukę wyjazdową, a w efekcie cała wartość dodana z naszych badań zostawała w świecie. Teraz to zmienimy. Pięć, sześć lat rozbiegu i wszystko się zmieni" - uznał.

"W naszej opinii jest to najbardziej rozbudowany tego typu ranking na świecie. Nikt inny nie pokusił się o to, by uwzględnić tak wiele kryteriów, zrobić to tak wszechstronnie" - podkreślał przewodniczący 11-osobowej kapituły, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Dodał, że w tym roku wprowadzono kilka zmian. Jedna z nich dotyczyła opinii pracodawców, co pozwala uniknąć ryzyka, że będzie - jak powiedział - "nagradzana wielkość uczelni, a nie jakość".

Wśród niepublicznych uczelni magisterskich pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Kolejne w rankingu były dwie warszawskie uczelnie: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS) i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych. "Nie robimy niczego pod rankingi. Robimy wszystko pod studentów i pod badania. Najważniejsze jest to, by znalazła się grupa ludzi, która uczelnię traktuje nie jako biznes, ale jako misję" - zapewniał dziennikarzy kierujący Akademią Leona Koźmińskiego prof. Witold Bielecki.

W pierwszej trójce najlepszych niepublicznych uczelni licencjackich oraz państwowych wyższych szkół zawodowych znalazły się: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Kaliszu, Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie i PWSZ w Lesznie. Rektor szkoły z Kalisza, prof. Jan Chajda podkreślał, jak ważne dla sprawnego funkcjonowania jego szkoły są dobre związki z lokalnym przemysłem. "Niektórzy nasi studenci już po pierwszym roku pracują w firmach i kaliskich fabrykach. Dostają tam dodatkowe stypendia, a jednocześnie zdobywają fantastyczne kwalifikacje zawodowe. Potem od razu podejmują pracę. Nie mają problemu z zatrudnieniem" - zapewniał. Dodał, że w jego uczelni od kilku lat przybywa studentów, m.in. dzięki tworzeniu nowych kierunków studiów i rozbudowie studiów magisterskich.

Oddzielnie oceniano najlepsze uczelnie, pogrupowane w swoich kategoriach. Wśród uniwersytetów nie do pobicia okazał się UJ, wśród politechnik - Politechnika Warszawska. Najlepszą uczelnią pedagogiczną okazał się Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, rolniczą - warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). W grupie uczelni ekonomicznych prym wiedzie Akademia L. Koźmińskiego. Wzorcowa AWF jest we Wrocławiu, a najlepsza uczelnia medyczna to Collegium Medicum UJ.

Przygotowano także ranking w 15 grupach kierunków studiów, który wskazuje mocne strony uczelni i jest szczególnie pomocny kandydatom na studia. Aż w siedmiu z nich dominował Uniwersytet Warszawski: kierunki humanistyczne, społeczne, przyrodnicze, ścisłe, psychologia, filologia i języki obce oraz nauki polityczne.

W innych grupach kierunków najlepsze okazały się: UJ - kierunki prawne i kierunki pedagogiczne, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - kierunki ekonomiczne, Collegium Medicum UJ - kierunki medyczne, Politechnika Warszawska - kierunki techniczne oraz architektura i budownictwo, AGH - kierunki IT, SGGW - kierunki rolnicze, leśne i weterynaryjne.

Przyznano też nagrody specjalne 2012. Akademia L. Koźmińskiego dostała ją za "skok wśród uczelni akademickich" (z miejsca 25. trafiła na 11). Największy awans wśród uczelni niepublicznych magisterskich przypadł w udziale Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, która awansowała z miejsca 76 na 27. "Kuźnią Kadr 2012" okrzyknięto Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Przyznano też nagrody dodatkowe uczelniom, które uzyskały wyjątkowo dobre noty w różnych kryteriach. Najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią okazała się znowu Akademia L. Koźmińskiego, uczelnią o największym potencjale naukowym - UW. UJ przoduje pod względem efektywności naukowej, prestiżu wśród kadry akademickiej, jest też liderem publikacji i cytowań. Politechnika Wrocławska została liderem innowacyjności, a Politechnika Warszawska cieszy się najwyższym prestiżem wśród pracodawców.

Ranking "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" opiera się na kryteriach związanych z prestiżem (mierzonym m.in. preferencjami pracodawców i wyborami olimpijczyków), potencjałem naukowym, efektywnością naukową, innowacyjnością (liczba zgłoszonych i uzyskanych patentów), warunkami studiowania (liczba wykładowców np. z tytułem profesorskim) i umiędzynarodowieniem (liczba studiujących w językach obcych).

"W naszej opinii jest to najbardziej rozbudowany tego typu ranking na świecie. Nikt inny nie pokusił się o to, by uwzględnić tak wiele kryteriów, zrobić to tak wszechstronnie" - podkreślał przewodniczący 11-osobowej kapituły, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Dodał, że w tym roku wprowadzono kilka zmian. Jedna z nich dotyczyła opinii pracodawców, co pozwala uniknąć ryzyka, że będzie - jak powiedział - "nagradzana wielkość uczelni, a nie jakość".

W skład kapituły, która czuwała nad przygotowaniem rankingu, weszli m.in. sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prof. Marek Safjan, prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej i senator PO prof. Marek Rocki i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa i b. rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.

Wyniki rankingu, który ma pomóc maturzystom w wyborze uczelni, publikuje strona internetowa www.ranking.perspektywy.pl, a także serwis "Rzeczpospolitej". Ranking został zorganizowany po raz 13. i objął ponad 250 uczelni publicznych i niepublicznych. (PAP)

zan/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL