Kultura i sztuka po 1989 roku

26.08.2017

W Jarosławiu powstanie centrum edukacji kulturalnej

Ponad 2,2 mln zł wynosi budżet projektu, który realizuje samorząd Jarosławia (Podkarpackie). W jego ramach wykonane zostaną prace remontowo-konserwatorskie Bramy Krakowskiej i piwnic Ratusza. W obiektach powstanie centrum edukacji kulturalnej.

Jak poinformowała PAP pełniąca obowiązki rzecznika prasowego burmistrza Jarosławia Iga Kmiecik, oba budynki są zabytkami i zostaną dostosowane do prowadzenia w nich zajęć kulturalnych.

„W pomieszczeniach zarówno Bramy Krakowskiej, jak i w piwnicach Ratusza powstanie centrum edukacji kulturalnej. Celem centrum będzie edukacja kulturalna dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Centrum wspierać będzie także szkoły w realizacji projektów i programów edukacji artystycznej i kulturowej” – dodała.

W ramach projektu powstaną tematyczne sale nawiązujące do różnych dziedzin sztuki m.in malarstwa, architektury i rzeźby. Osoby odwiedzające sale będą mogły wczuć się w rolę artysty poprzez komponowanie swoich dzieł, np. za pomocą aplikacji multimedialnych projektując obrazy czy zamki.

Jak zaznaczyła Kmiecik, utworzenie centrum edukacji kulturalnej będzie „nową jakością” w Jarosławiu. „Liczymy, że poprzez tę ofertę więcej mieszkańców weźmie udział w życiu kulturalnym miasta. Realizacja projektu stworzy dobre warunki do zdobywania wiedzy o kulturze, do korzystania z niej, do kształcenia potrzeb i nawyków uczestniczenia w kulturze” – podkreśliła.

Z oferty centrum korzystać mają przede wszystkim rodzice z dziećmi. Budżet projektu „Jarosław Magiczne Miasto” wynosi ponad 2,2 mln zł. Z tej kwoty 1,7 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. (PAP)

huk/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL