Polska po zamachu majowym 1926-1939

20.03.2018

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą przedwojenną Żydowską Szkołę Handlową

Doradca prezydenta Krakowa Anna Okońska-Walkowicz (L), przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz (C) i nauczyciel Adam Musiał (P) odsłaniają tablicę upamiętniającą Prywatną Żydowską Koedukacyjną Średnią Szkołę Handlową przy ul. Stradomskiej 10 w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Doradca prezydenta Krakowa Anna Okońska-Walkowicz (L), przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz (C) i nauczyciel Adam Musiał (P) odsłaniają tablicę upamiętniającą Prywatną Żydowską Koedukacyjną Średnią Szkołę Handlową przy ul. Stradomskiej 10 w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

W Krakowie odsłonięto we wtorek tablicę upamiętniającą Prywatną Żydowską Koedukacyjną Średnią Szkołę Handlową. Tablicę umieszczono na budynku przy ul. Stradom 10, w którym przed wojną mieściła się szkoła.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego, mieszczącego się obecnie w budynku przy ul. Stradom 10, przedstawiciele władz miasta i gminy żydowskiej oraz innych instytucji.

"W tym budynku w latach 1934–1939 działała Prywatna Żydowska Koedukacyjna Średnia Szkoła Handlowa. Założona w 1933 roku i przekształcona w roku 1938 w Prywatne Żydowskie Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. Kres działania szkoły położyły 11 grudnia 1939 roku niemieckie władze okupacyjne" – napisano na tablicy, ufundowanej przez Koło Absolwentów Szkół im. J. Słowackiego Stradom 10.

"W maju przeprowadzony zostanie remont tej ściany budynku, ale z kołem absolwentów postanowiliśmy, że nie będziemy czekać z pamięcią i zamontujemy tablicę już teraz, żeby tę pamięć jak najszybciej przywrócić" – powiedział podczas uroczystości nauczyciel szkoły Adam Musiał, który odkrył historię budynku. "Do tej szkoły chodzili uczniowie tacy jak wy, mieli swoje plany, marzenia, coś chcieli w życiu osiągnąć, ale dla wielu z nich nie było to możliwe z powodu wielkiej historii, która przetoczyła się przez nasze miasto i nasz kraj" – dodał zwracając się do uczniów.

Zadowolenie z upamiętnienia szkoły wyraził przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. "Dopiero 10 dni temu mieliśmy rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Dzisiaj mamy odsłonięcie tablicy szkoły handlowej. W tych czasach jest to dla nas naprawdę bardzo ważne, że jednak jest wiele ludzi, którzy o tej społeczności pamiętają. Bo kiedy my będziemy o nich pamiętać, to oni zawsze będą żyć w nas" – powiedział Jakubowicz, dziękując inicjatorom ufundowania tablicy.

Jak podali organizatorzy uroczystości, "szkoła stawiała sobie za cel rzetelne kształcenie zawodowe przyszłych wykwalifikowanych kadr handlowych Krakowa. Poprzez swój program nauczania ogólnokształcącego dążyła do wychowania dumnych krakowian i Polaków, świadomych kulturowego i historycznego dziedzictwa miasta i kraju, nie zapominając jednocześnie o kultywowaniu bogatej żydowskiej tradycji swych wychowanków".

Do kadry pedagogicznej szkoły należał m.in. doktor Julian Aleksandrowicz, po wojnie słynny hematolog i profesor medycyny, a w czasie wojny żołnierz września 1939 r., mieszkaniec krakowskiego getta oraz żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie Doktor Twardy. Funkcję dyrektora szkoły pełnił m.in. Samuel Stendig, prezes Krakowskiego Towarzystwa Psychologiczno-Pedagogicznego.(PAP)

autor: Anna Pasek

edytor: Paweł Tomczyk

hp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL