Kultura i sztuka po 1989 roku

01.06.2017

W Pacanowie rozpoczyna się 15. Festiwal Kultury Dziecięcej

Blisko 500 młodych artystów weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek w Pacanowie 15. Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dziecięcej. Obchodząca jubileusz impreza to poza występami estradowymi m. in. warsztaty edukacyjne, konkursy i korowód bajkowych postaci.

Trzydniowe wydarzenie organizuje działające w Pacanowie Europejskie Centrum Bajki (ECB) im. Koziołka Matołka – podczas festiwalu będą obchodzone 84. urodziny patrona tego dziecięcego domu kultury.

W piątek w ECB, w ramach Spotkań Mistrzów Teatru o nagrody będą rywalizowały najlepsze teatralne dziecięce zespoły w Polsce – wcześniej wyróżnione w innych przeglądach. Następnego dnia, podczas Spotkań Mistrzów Muzyki, na scenie zmierzą się młodzi wokaliści w wieku od 7 do 16 lat, którzy w ubiegłym lub obecnym roku zostali laureatami dużych festiwali albo przeglądów artystycznych. Młodzi artyści wezmą też udział w warsztatach teatralnych i muzycznych. Z recitalem wystąpi jedna z jurorek konkursu, aktorka i wokalistka Monika Dryl.

W niedzielę w południe ulicami Pacanowa przejdzie Bajkowy Korowód – najbardziej efektownie przebrane za bajkowe postaci grupy dzieci i młodzieży, mogą liczyć na nagrody.

Będzie to inauguracja Gali Finałowej imprezy, w której wystąpią m. in. Kayah, Majka Jeżowska oraz zespół Duo Passione, którego grające na skrzypcach i fortepianie artystki wykonają największe przeboje z filmowych bajek - w wersjach klasycznych.

W pokazach estradowych Włoch Luigi Ciotta zaprezentuje przedstawienie cyrkowo-satyryczne, a iluzjonista Piotr Denisiuk zachęci publiczność do udziału w magicznych sztuczkach. Wystąpią też grupy taneczne. Z kolei przed budynkiem ECB spektakl akrobatyczno-cyrkowy pokaże Teatr na Walizkach.

Każdego roku w ECB promowana jest kultura innego kraju – w tym roku jest to Dania. „Przejeżdża do nas m. in. pani Iben Andersen, która będzie prowadziła warsztaty introligatorskie dla dzieci. Ponadto z tradycyjnymi utworami ludowymi będą prezentowali się duńscy muzycy i tancerze” – powiedziała w czwartek PAP Katarzyna Pluta z ECB.

W pobliżu sceny rozlokowane będą strefy: twórczości, wiedzy, zabawy i rodzica. W każdej z nich będzie można wziąć udział w interaktywnych warsztatach. To m.in. zajęcia z programowania, robotyki, detektywistyczne, zielarskie, warsztaty ceramiczne, garncarskie, kowalstwa artystycznego, hafciarskie, tkackie, rzeźbienia w lodzie, malowanie na szkle, cyrkowe. W strefie zabawy najmłodsi będą mogli poszaleć m. in. w piaskownicy, podczas zabaw ogromnymi klockami, czy wśród gigantycznych baniek mydlanych. Będą też zajęcia animacyjne i ruchowe.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Honorowy patronatem nad festiwalem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego mitycznego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce „120 Przygód Koziołka Matołka”. W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego sympatycznego zwierzaka.

Koziołek - „mądra głowa” i „miłe zwierzę” ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. Pomysłodawcą przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajki był Waldemar Dąbrowski - minister kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło 180 tys. turystów. (PAP)

ban/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL