XIX wiek

01.07.2017

 W sztolni i walcowni warsztaty uczące dzieci odpowiedzialności

Hala fabryczna byłej walcowni cynku Huty Metali Kolorowych Szopienice w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Hala fabryczna byłej walcowni cynku Huty Metali Kolorowych Szopienice w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Warsztaty społeczne uczące dzieci dysponowania czasem i gospodarowania budżetem, a także pracy w zespole i odpowiedzialności za powierzone przedmioty czy zadania - rozpoczną się w poniedziałek w dwóch obiektach Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Kolejna edycja zajęć pod hasłem „Miasto Dzieci” odbędzie się w woj. śląskim w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, a także w podziemiach i Parku 12C – częściach kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. W tym pierwszym miejscu będzie to „Hutnicze miasto dzieci”; w drugim przedsięwzięcie będzie nawiązywało do górnictwa.

Pomysłodawczynią warsztatów Miasto Dzieci jest Grażyna Krumeich. Od 2010 r. odbywają się one w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (Dolnośląskie).

Ideą przedsięwzięcia jest przekształcenie na kilka dni określonego miejsca w miasto, urządzane przez dzieci w wieku 7-13 lat. Rano uczestniczący w warsztatach mieszkańcy wybierają zawody, w które się wcielają, następnie pod okiem prowadzących zdobywają umiejętności niezbędne do wykonywania swojej pracy.

Po każdej dniówce dzieci otrzymują zapłatę – zabawkowe pieniądze, których mogą użyć w sklepiku. W ten sposób uczą się m.in. zasad współpracy, odpowiedzialności i przedsiębiorczości, a także doceniania wartości pieniądza.

Już dwa lata temu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która prowadzi znane kolejowe muzeum w Jaworzynie Śląskiej, zamierzała przeszczepić inicjatywę do innej zarządzanej przez siebie placówki – muzeum w dawnej walcowni cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice. Wówczas plany te pokrzyżował pożar części hali walcowni.

Równoległe z jaworzyńskimi warsztaty odbyły się jednak w 2015 r. w zabytkowej kopalni Guido, która jest częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W ub. roku przedsięwzięcie przeprowadziły już w woj. śląskim oba te obiekty.

Także w tym roku dzieci będą mogły w szopienickiej walcowni zostać np. krawcem, dziennikarzem, aktorem, dietetykiem czy muzealnikiem, a także poznać historię zawodów hutniczych. Z kolei zabrzańskie Muzeum, które przeniosło swoje „Górnicze Miasto Dzieci” do jednej z części kompleksu Sztolnia Królowa Luiza, poświęci tamtejsze zajęcia m.in. pracy w różnych zawodach górniczych, jak hajer czy ratownik.

Bezpłatne warsztaty w obu tych placówek (a także równoległe w jaworzyńskim muzeum kolei) będą odbywały się w dniach 3-7 lipca, w godzinach 9-15 (na podstawie wcześniejszych telefonicznych zapisów). Dzieci będą mogły liczyć w ich trakcie m.in. na ciepły posiłek.

Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu są ważnymi puntami liczącego obecnie 43 obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Muzeum Hutnictwa Cynku działa od 2015 r. w historycznym obiekcie, w którym zachowane są m.in. urządzenia ciągu technologicznego produkcji blach cynkowych: dwa piece topielne, piec grzewczy do płyt, karuzela odlewnicza z 24 formami, walcarki czy nożyce. Ekspozycja ta tworzy wystawę stałą w części ok. 180-metrowej hali; druga jej część jest wykorzystywana na wystawy czasowe, konferencje, koncerty i inne wydarzenia.

Część kompleksu Sztolnia Królowa Luiza przy zabrzańskiej ul. Sienkiewicza tworzy m.in. podziemny skansen prezentujący górnictwo z lat 70. ub. wieku przy pomocy multimediów oraz działających maszyn górniczych: struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej czy kombajnu ścianowego i chodnikowego. Możliwy jest tam też przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik - trasą poprowadzoną płytkimi przekopami.

Trasę w podziemiach zabrzańskiego skansenu górniczego uzupełnia Park 12C, czyli rozbudowana strefa naziemna, w której można przez zabawę poznawać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

Atrakcją dla dzieci jest tam praca w zabawkowej kopalni. To podziemno-naziemna instalacja z ruchomymi urządzeniami - napędzanymi siłą mięśni najmłodszych. Odtwarza ona proces wydobycia: od ładowania urobku (kamyczków) łopatami, przez transportowanie go przenośnikami do szybu, gdzie wyjeżdża na powierzchnię i jest przejmowany przez brygadę naziemną, komunikującą się z poziomem wydobywczym telefonami akustycznymi. (PAP)

mtb/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL