Polska po 1989 roku

22.11.2019

We Wrocławiu ruszyła akcja Nasza Paka, organizowana przez dzieci, szkoły i Caritas

We Wrocławiu oficjalnie zainaugurowano czwartą edycję akcji mikołajkowej Nasza Paka. Zebrane przez uczniów w szkołach upominki, słodycze i rzeczy trafiają w jej ramach do najbardziej potrzebujących rodzin. Akcji patronuje Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Rzecznik Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej Paweł Trawka przekazał PAP, że arcybiskup Józef Kupny wraz z dziećmi z wrocławskich szkół zainaugurował w piątek czwartą edycję akcji Nasza Paka.

Ponad 30 szkół z Wrocławia i jego okolic przygotowuje świąteczne upominki dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. We Wrocławiu, pierwszej w Polsce archidiecezji, wystartowała akcja Nasza Paka. Jej celem jest przygotowanie paczek świątecznych dla najmłodszych" – powiedział Trawka.

Dodał, że za wielkie zaangażowanie dziękował wszystkim uczestnikom ks. abp Józef Kupny.

"Chcą się tymi zabawkami i słodyczami podzielić ze swoimi rówieśnikami, którzy tego nie mają. To jest wspaniały, szlachetny czyn. To jest coś, co w was podziwiamy i cieszymy się tym. Gratuluję rodzicom takich dzieci, nauczycielom i bardzo dziękuję za motywowanie dzieci do takich akcji. Cieszymy się, że mamy takie wielkie serduszka, że macie dobre serca, że chcecie się dzielić tym co macie" – podsumował metropolita wrocławski.

"W tej akcji dzieci uczą się szlachetności i troski o drugiego człowieka, umiejętności dzielenia się tym co posiadamy. To bardzo ważne w dzisiejszym świecie, aby wypracować w młodym pokoleniu takie postawy" – powiedział na inauguracji dyrektor wrocławskiego Caritasu ks. Dariusz Amrogowicz.

"W tej akcji każdy coś otrzymuje. Po pierwsze dzieci, które przekazują prezenty dla swoich kolegów, uczą się miłosierdzia, solidarności, troski o słabszych. Po drugie wolontariusze i pracownicy Caritasu, którzy te paczki przygotowują i przepakowują mają z tego wiele radości i uczestniczą w dzieleniu się dobrem. No i w końcu dzieci otrzymujące wspaniałe, bardzo obfite prezenty pod choinkę" – podkreślił koordynator akcji Michał Brzezicki.

Zainaugurowana akcja tak naprawdę trwa od kilku tygodni, ale nadal szkoły i poszczególne klasy mogą zgłaszać się do uczestnictwa. Zasady są bardzo proste. Uczniowie na mikołajki zamiast nawzajem obdarowywać się drobnymi prezentami przygotowują wspólnie paczkę dla rówieśników. Następnie paczkę odbierają pracownicy Caritasu, by 23 grudnia wręczyć ją ze św. mikołajem dzieciom z rodzin potrzebujących.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL