Kultura i sztuka po 1989 roku

28.05.2017

Wrocław: W Przejściu Świdnickim powstanie centrum edukacji i kultury

W przebudowanym w centrum Wrocławia Przejściu Świdnickim powstanie Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji. Będzie to placówka nieodpłatnie dostępna dla mieszkańców i prowadząca szkolenia dla animatorów kultury.

Podczas przebudowy przejścia podziemnego przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu powstały pomieszczenia o powierzchni ponad 300 mkw., które zostaną przeznaczone na cele kulturalne i edukacyjne.

„Chcemy, by takich miejsc kultury było w mieście coraz więcej. Niedawno otworzyliśmy bibliotekę na dworcu kolejowym. To efekt tego, że w ubiegłym roku Wrocław sprawował tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocławianie potrzebują takich miejsc” - powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu.

Marcin Skrabka, który będzie kierował Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji, poinformował że będzie to placówka multimedialna, wyposażona w nowoczesny sprzęt elektroniczny, z dostępem do zasobów bibliotecznych poprzez e-czytniki.

„Będziemy mieli pięć stref, m.in. strefę relaksu, ale też i strefę gier i zabaw, warsztatów. Chcemy położyć duży nacisk na szkolenia i kreatywność, dlatego strefa gier, w której będziemy uczyć je tworzyć, będzie bardzo rozbudowana” - powiedział Skrabka.

Podkreślił, że centrum będzie adresowane nie tylko do młodych, ale zaplanowano również zajęcia np. dla seniorów. „Chodzi o to, by nie czuli się wykluczeni cyfrowo. U nas spokojnie będą mogli poznać tajniki smartfona, nauczyć się korzystać z zasobów bibliotecznych przez e-czytniki” - dodał Skrabka.

Przypomniał, że w 2004 r. we Wrocławiu powstała pierwsza w Polsce mediateka, a po kilkunastu latach takie placówki funkcjonują już powszechnie. Organizatorem centrum jest Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. (PAP)

ros/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL